Patrik Jager, redaktor:

„Realitný trh bol na tom najhoršie počas marca a apríla. Dôvodom bola pandémia koronavírusu. Dopyt po nehnuteľnostiach sa vtedy výrazne spomalil.“

Ján Palenčár, prezident NARKS:

„Koronakríza vyvolala to, že klienti sa na nejaké určité obdobie prestali zaoberať témou nehnuteľností.“

Patrik Jager:

„Podľa analýzy centrálnej banky ceny v medziročnom porovnaní stúpli v priemere o jedenásť percent. To je najviac od roku 2008. Týkalo sa to nielen bytov, ale aj domov.“

Roman Vrbovský, analytik makroekonómie NBS:

„Ceny bytov rástli medziročne približne o deväť a pol percenta, tam nastáva určité spomalenie oproti predchádzajúcemu štvrťroku, zatiaľ čo ceny domov rástli o sedem celá tri percenta medziročne.“

Patrik Jager:

„Priemerná cena bytov sa v druhom štvrťroku zvýšila o osemnásť eur a v prípade domov stúpla až o tridsaťdva eur za meter štvorcový.“

Roman Vrbovský:

„Počas fungovania karanténnych opatrení v priebehu apríla a v prvej polovice mája tí ľudia mali výrazne sťažené podmienky na to, aby si tie nehnuteľnosti mohli nakupovať.“

Ján Palenčár:

„Práve v týchto mesiacoch vidíme, že sa opätovne klienti veľmi intenzívne vrátili k téme nehnuteľností a k nákupom nehnuteľností.“

Patrik Jager:

„Tieto slová potvrdzujú aj štatistiky bánk. Ľudia sa opäť vracajú k plánovaným investíciám do nehnuteľností, pričom v júni už tvorili prevažnú časť úverov práve hypotéky.“

Jana Glasová, analytička Poštovej banky (telefonát):

„V medziročnom porovnaní, teda v júni tohto roka v porovnaní s júnom minulého roka, sa zvýšil podľa štatistík hlavne objem úverov na nehnuteľnosti, a to o deväť celá šesť percenta. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška teda môžeme povedať, že úverovanie obyvateľstva rástlo, ale týkalo sa to hlavne tých úverov na nehnuteľnosti.“

Patrik Jager:

„Viacerí analytici ale dodávajú, že v najbližších mesiacoch môže dopyt po úveroch ešte klesnúť. Dôvodom je recesia spôsobená koronavírusom.“