Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny nehnuteľností stúpajú

Ceny nehnuteľností stúpajú, Národná banka varuje pred realitnou bublinou. Podľa odborníka na reality však o kríze na trhu s nehnuteľnosťami ešte hovoriť nemôžeme.

[tvnoviny.sk; 09/08/2016; BRATISLAVA/TV Markíza ; Zaradenie: Ekonomika]

Nové bývanie je pre Slovákov najdostupnejšie za posledných desať rokov, a tí neváhajú do vlastnej strechy nad hlavou investovať. Ceny bytov a domov začali však prudko rásť. Národná banka Slovenska hovorí o riziku realitnej bubliny.

“Pokiaľ sa pozrieme do veľkých aglomerácií – Bratislava, Košice, najnovšie Trnava či Nitra, ceny išli hore až do 15 percent, a to už nie je zdravé a nie je to udržateľný rast,” uviedol Ján Palenčár, prezident  Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Zrejme ide len o dočasný jav

Podľa Martiny Solčányiovej, hovorkyne Národnej banky Slovenska, môže dynamicky rastúca cena bytov naznačovať vytváranie realitnej bubliny, pokiaľ by ten rast cien pretrvával dlhšie, môže to podľa nej predstavovať potenciálne riziko pre finančnú stabilitu.

Kým v roku 2008 sme kupovali nehnuteľnosti v priemere za 1511 eur za štvorcový meter, v ostatných rokoch boli byty a domy už len lacnejšie. Až do roku 2014, kedy sa začali postupne dvíhať. Dnes na úroveň 1280 eur za štvorcový meter.

Oplatí sa teraz kúpiť byt?

Podľa odborníka na reality však o kríze na trhu s nehnuteľnosťami ešte hovoriť nemôžeme. Trh sa podľa neho správal úplne inak v roku 2008 ako teraz. To, či sa oplatí vraziť teraz vlastné peniaze do nového bývania záleží najmä od toho, aký typ nehnuteľností si vyberiete.

Ak by ste uvažovali o starších bytoch, bolo by vhodné zvážiť kúpu vzhľadom na možný pokles ceny. V prípade novostavieb nejaký pokles nehrozí, ale rovnako treba zvážiť pomer -kvality, ceny a lokality.

Viac sa dozviete v reportáži http://www.tvnoviny.sk/a/1836886

markiza1008

Realitná bublina

[TV Markíza, Televízne noviny; 09/08/2016;  Andrea Mačošková]

Patrik Švajda, moderátor: “Nové bývanie je pre Slovákov najdostupnejšie za posledných desať rokov.”
Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: “No a tí neváhajú do vlastnej strechy nad hlavou aj investovať. Ceny bytov a domov však začali prudko rásť.”
Patrik Švajda: “Národná banka Slovenska hovorí o riziku realitnej bubliny.”

Andrea Mačošková, redaktorka: “Realitná bublina nastáva, ak ľudia začínajú kupovať nehnuteľnosti aj napriek vyšším cenám, z čoho začnú logicky ťažiť developeri. Vytvorí sa cenová bublina. Byty sa stanú ale napokon po čase menej dostupné a dopyt pomaly klesne. A už sme k tomu bližšie. Medziročne totiž rástli ceny za bývanie približne o päť percent, čo je najrýchlejší rast od roku 2008.”

Ján Palenčár, prezident Národná asociácie realitných kancelárií Slovenska: “Pokiaľ sa však pozrieme do jednotlivých regiónov Slovenska, predovšetkým do tých veľkých aglomerácií, ako je Bratislava, Košice, prípadne Žilina a teraz naposledy aj Nitra, išli ceny niektorých nehnuteľností hore cez desať až do pätnásť percent. To je číslo, ktoré už nie je zdravé.”

Martina Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky: “Dynamicky rastúca cena bytov môže naznačovať vytváranie realitnej bubliny. Pokiaľ by ten rast cien pretrvával dlhšie, môže predstavovať potenciálne riziko pre finančnú stabilitu.”

Andrea Mačošková: “Kým v roku 2008 sme kupovali nehnuteľnosti v priemere za tisíc päťstojedenásť eur za štvorcový meter, v ostatných rokoch boli byty a domy už len lacnejšie, až do roku 2014, kedy sa začali ceny postupne dvíhať. Dnes na úroveň tisíc dvestoosemdesiat eur za štvorcový meter.”

Ceny domov a bytov

Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky: “Ceny nehnuteľností sú tlačené nahor zvýšeným dopytom. Pod zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach sa podpisuje dobre sa vyvíjajúce hospodárstvo a takisto rastúce priemerné mzdy, nízke úrokové sadzby na úveroch.”

Ján Palenčár: “Mali sme veľké množstvo špekulatívnych nákupov, veľa klientov v tom čase nakupovalo nehnuteľnosti cez zálohy, to znamená, dohodli sa s developerom, že mu dajú prvých dvadsať percent, s tým, že keď príde k dokončeniu bytu a majú doplatiť, už to nedoplatia, ale posunú to na trhu ďalšiemu klientovi a kde sprofitujú z rozdielu ceny.”

Ján Palenčár: “Či to bude mať nejaké negatívne dopady na trh, uvidíme v priebehu najbližšieho polroka, roka. To znamená, že či to množstvo nových developerských projektov, ktoré je pripravované, nespôsobí stabilizáciu, to znamená spomalenie toho prudkého rastu cien nehnuteľností.”

Ján Palenčár: “Pokiaľ by som sa bavil o starších bytoch, tak by som navrhoval klientom veľmi dobre zvážiť kúpu starého bytu práve s ohľadom na možnosť poklesu cien. V prípade novostavieb nejaký pokles nehrozí, ale rovnako by som klientom poradil, aby si zvážili kombináciu kvalita nehnuteľnosti, ktorú kupujú, cena a lokalita.”