Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny nehnuteľností sa nezmenili

Jaroslav Zápala, moderátor:  Rekordné zdražovanie nehnuteľností spomaľuje.

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: Za posledné mesiace sa ceny bývania v regiónoch takmer nezmenili.

Jaroslav Zápala:  Napriek tomu ponuka bytov na predaj je biedna.

Andrea Mačošková, redaktorka:  Kým doteraz sme skloňovali extrémne zdražovanie bývania, posledné 3 mesiace prekvapili.

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 15/10/2018; Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]

Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk:   Ceny nehnuteľností nám začali stagnovať, týka sa to najmä dvojizbových bytov, ktoré sledujeme dlhodobo, kde bol nárast na úrovni 0,08 % celoslovenský, čo je vlastne na úrovni štatistickej chyby a respektíve zanedbateľný rozdiel. Mierne ešte rástli trojizbové byty, takže vidíme aj tuná jednoznačne spomaľovanie rastu cien nehnuteľností.

Andrea Mačošková: Ceny najpredávanejších dvojizbových bytov sa v 3. štvrťroku napríklad v bratislavskom Ružinove zastavili na úrovni 126 tisíc eur. Výrazné zdražovanie už nevidíme ani v krajských mestách na východe Slovenska.

Ceny nehnuteľností 3. Q 2018

ZA      87 000
BA   126 000
NR     91 000
BB     81 000
KE I   88 000
PO    66 000

Výraznejšie sa dvíhali cenovky v Žiline a Nitre. Pre zaujímavosť, práve v Nitre je počet bytov na prenájom zhruba rovnaký ako tých na predaj. Mnohí teda nakupovali nehnuteľnosti, aby ich potom predali, čo môže súvisieť aj s príchodom novej automobilky do regiónu.

Veľkú úlohu zohral sprísňovanie podmienok pre získanie hypotéky, ktoré začalo platiť už od 1. júla tohto roka. Mnohí sa tak snažili si vlastné bývanie zabezpečiť ešte predtým, než pravidlá vošli do platnosti. Realitní analytici upozorňujú, že problémom začína byť ponuka bytov na predaj. Tých, ktoré si ľudia vedia kúpiť, je vraj extrémne málo.

Martin Lazík: Pri hlbšej analýze sme zistili, že máme veľmi málo ponúk, čo sa týka povedzme dvojizbových bytov, analyzovali sme povedzme Petržalku, kde bolo len 50 dvojizbových bytov v súčasnosti na predaj starších a k tomu sa vlastne doplňuje ponuka novostavieb, ktorá čiastočne pomáha tomu trhu absorbovať ten vysoký dopyt, ale vidíme to na projektoch, že tieto dvojizbové alebo menšie byty sa veľmi rýchlo vypredávajú.

Ján Palenčár, šéf Národnej asociácie realitných kancelárií: V prípade novostavieb stále ešte dokážu developeri predávať takzvane z papiera, to znamená nehnuteľnosť ešte nestojí, ešte nie je skolaudovaná a už v procese prípravy a výstavby sa gro bytov predá. To práve ukazuje na ten silný dopyt záujemcov o kúpu bytov.

Andrea Mačošková: Keďže najväčší hypotekárny ošiaľ je už za nami, v najbližších mesiacoch môže dopyt po bývaní čiastočne opadnúť, ale práve veľmi malá ponuka bytov na predaj v konečnom dôsledku zabráni tomu, aby sa ceny prudko prepadli.

Ján Palenčár: Predpokladám, že ceny budú naďalej rásť tým tempom, ktoré sme zaznamenali práve posledný polrok, to znamená medziročne zhruba o tie 2,5 až 3 %. Pokiaľ dnes kúpite dvojizbový byt v Bratislave zhruba za 130 tisíc euro, tak ho budete si môcť kúpiť o rok zhruba za 140 tisíc euro.

Andrea Mačošková:Andrea Mačošková, televízia Markíza.