SLOVENSKO / Ceny nehnuteľnosti na Slovensku naďalej rastú dvojciferným tempom a situácia na trhu začína pripomínať realitné šialenstvo. Čoraz vyššie ceny však znamenajú aj vyššie sumy na hypotékach a s tým spojené vyššie riziko nesplácania. Aj preto opäť ožíva pojem realitná bublina.

Ceny nehnuteľností rastú do astronomických výšok

Po každej novej ponuke sa, napriek tomu, len tak zapráši. Bytov je na trhu málo a dlhý rad záujemcov tlačí ich hodnotu stále vyššie. Medziročný nárast tak bude vysoko nad hranicou 10 %. “Pokiaľ sa nezačne stavať, ceny nehnuteľností budú naďalej prudko rásť,” informuje prezident NARKS Ján Palenčár.

Lacné hypotéky zvyšujú kúpyschopnosť záujemcov o bývanie

Ďalší si chcú kúpou nehnuteľností ochrániť svoje financie pred vplyvom inflácie. “Ceny nehnuteľností, ako aj prenájmov, sa dostávajú na takú vysokú úroveň, ktorá je neprimeraná voči platom a možnostiam Slovákov,” hovorí finančný expert OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Ožíva pojem “realitná bublina”

Otázne je, nakoľko ponukové ceny korešpondujú s tými, za ktoré sa nehnuteľnosti naozaj predajú. Niet divu, že Národná banka hovorí vysokom riziku, nie je to tak dávno, čo mu hovorila “bublina”. “Realitná bublina by znamenala, že rast cien nehnuteľností je spôsobený akýmsi iracionálnym ošiaľom,” tvrdí hovorca NBS Peter Majer.

Za taký sa počas finančnej krízy dalo označiť špekulatívne skupovanie bytov, čo sa však teraz nedeje. “V najbližšom období by sa mali mzdy približovať rastu cien nehnuteľností, čím sa tlak na realitnú bublinu ešte viac zníži,” hovorí Majer. Kým budú na trhu lacné hypotéky a ľudia budú naďalej kupovať, dovtedy budú ceny nehnuteľností rásť.

Národná banka v tejto súvislosti nevidí dôvod zasahovať

Miera zlyhaných úverov je totiž nízka a tak môžu ceny naďalej veselo rásť. “Z pohľadu rýchlosti rastu cien nevedie Bratislava ani Košice, ale vedie Prešov, Banská Bystrica, prípadne Žilina,” hovorí Palenčár.

Bude to tak zrejme až dovtedy, kým Európska centrálna banka neprestane masívne tlačiť peniaze a nezmení sa trend nízkych úrokov. “V budúcnosti môžu úrokové sadzby na hypotékach predsa len rásť, aj keď to v najbližšom roku dvoch určite nepredpokladáme,” tvrdí Búlik.

 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Autor: Michal Rybanský