Katrin Lengyelová, moderátorka:
„Ceny bytov a domov na Slovensku aj naďalej rastú. V porovnaní s vlaňajškom zdraželi o takmer desať percent. Ide o tretí najrýchlejší rast v Európskej únii. Dôvodom je podľa odborníkov najmä to, že ľudia zatiaľ výrazne nešetria, platia podporné vládne programy a hypotéky sú lacné. Najviac zdraželi novostavby v hlavnom meste.“
Andrej Horváth, redaktor:
„Naša ekonomika sa má pre pandémiu koronavírusu prepadnúť o vyše šesť percent. Fabriky prišli o zákazky, mnohé firmy znižovali mzdy a zvýšil sa aj počet ľudí bez práce. Kríza sa však zatiaľ nedotkla obchodu s nehnuteľnosťami. O kúpu bytu alebo domu je stále veľký záujem. Medziročne zdraželi v priemere o takmer desať percent.“
Ján Palenčár, prezident NARKS:
„Dopyt na Slovensku vo všeobecnosti prevyšuje ponuku, a to nielen v Bratislave či v Košiciach, ale v podstate vo všetkých krajských mestách, a práve táto situácia prispela k takému silnému medziročnému nárastu tých desať percent.“
Andrej Horváth:
„Kým v iných krajinách začali ľudia pre neistú ekonomickú situáciu viac šetriť, na Slovensku to neplatí. Prepad domácej spotreby bol u nás druhý najnižší v rámci všetkých krajín Európskej únie. Ľudia podľa odborníkov zatiaľ úplne dôsledky koronakrízy nepocítili. Firmy vďaka vládnym podporným opatreniam nemuseli pristúpiť k výraznému prepúšťaniu a banky umožnili odklad splátok.“
Jana Glasová, analytička Poštovej banky:
„Prvá vlna pandémie nemala až taký silný dopad na Slovensko, teda vlastne ani Slovákov až tak príliš nevystrašila a neboli sme motivovaní k takej tvorbe úspor ako napríklad v ostatných krajinách.“
Andrej Horváth:
„Najviac rástli ceny nehnuteľností v mestách, kam sa za prácou sťahujú obyvatelia vidieka. Národná banka síce sprísňovala podmienky poskytovania hypotekárnych úverov, finančné domy však stále lákajú klientov na rekordne nízke úrokové sadzby.“
Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Financnykompas.sk (telefonát):
„Banky stále znižujú svoje úrokové sadzby. Dve banky pri trojročnej fixácii atakujú hranicu nula celá štyri percenta a mnohé banky sú hlboko pod jedným percentom.“
Andrej Horváth:
„Ceny nehnuteľností v priemere rástli v celej Európskej únii, a to približne o päť percent, najviac v Luxembursku a Poľsku. Napríklad v Maďarsku alebo na Cypre ale klesli.“
Ján Palenčár:
„Ten realitný trh ide trošku vlastnou cestou. Je tu pozitívna spotrebiteľská nálada. Na jednej strane tu máme klientov, ktorí majú vlastné finančné zdroje, a práve títo klienti sa snažia tieto zdroje ochrániť ich investovaním do nehnuteľností, to je nákup takzvaných investičných bytov.“
Andrej Horváth:
„Odborníci u nás zatiaľ neočakávajú pokles cien nehnuteľností, rátajú skôr s ich miernym rastom alebo stagnáciou.“