Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny nehnuteľností

Karolína Lacová, moderátorka:

“Za dvestopäťdesiattisíc eur môžete vlastniť trojizbový byt v Bratislave, alebo päť trojizbových bytov v Revúcej. Priepastné rozdiely v cenách nehnuteľností v hlavnom meste a zvyškom Slovenska sa naďalej prehlbujú. Od začiatku tohto roka ceny vzrástli o viac než osem a pol percenta. Odborníci očakávajú zvyšovanie cien aj v najbližšom období. Dopyt totiž stále prevyšuje nedostatočnú ponuku. Najmenej voľných bytov je v hlavnom meste.”

Petra Podhorcová, redaktorka:

“Trojizbový byt s výmerou deväťdesiatdva metrov štvorcových za takmer štyristopäťdesiattisíc eur vo vychytenej časti Bratislavy, prípadne šesťdesiat metrov štvorcových za stoosemdesiatpäťtisíc na periférii hlavného mesta – to sú len niektoré z ponúk, ktoré aktuálne poskytujú realitné weby. Ceny za nehnuteľnosti od apríla do júna vzrástli o zhruba štyri percentá. Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Jána Palenčára sa to netýka len Bratislavy.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska:

“Ale rýchlejšie rástli ceny v Banskej Bystrici a v Žiline.”

Petra Podhorcová:

“Napriek krátkodobému poklesu nákupu nehnuteľností v apríli centrálna banka eviduje zvyšovanie cien za nehnuteľnosti počas celej pandémie koronavírusu. Hovorca Peter Majer.”

Peter Majer, hovorca Národnej banky Slovenska:

“Dá sa očakávať, že v júni rástli tiež, a možno aj výraznejšie. Mnohí totiž z predchádzajúcich dvoch mesiacov nákupy odkladali práve na jún.”

Petra Podhorcová:

“Podľa Jána Palenčára dopyt po nehnuteľnostiach násobne prevyšuje ponuku. Napríklad v Bratislave je za posledných osem rokov najmenej nových ponúkaných bytov na trhu, čo následne zvyšuje ich cenu. Takmer všetky komerčné banky potvrdili, že pandémia koronavírusu záujem o hypotekárne úvery neoslabila. Ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž tvrdí, že investovanie do nehnuteľností ľudia stále považujú za bezpečnejšie. Zvýšená cena či rast nezamestnanosti sa na celkovom dopyte po nehnuteľnostiach výraznejšie nepodpísala.”

Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied:

“Stúpla najmä v tých okresoch, ako je Rimavská Sobota, Revúca a tak ďalej, kde tie ceny nehnuteľností predsa nie sú relevantné. Vy keď sa pozeráte, ako stúpajú ceny nehnuteľností, tak de facto sa pozeráte na vzostup cien v Bratislave a Bratislava je úplne iný svet.”

Petra Podhorcová:

“V Bratislavskom kraji medziročne vzrástol objem investícií do nehnuteľností za prvý polrok tohto roka o šesťdesiatšesť percent na štyristotridsaťdva miliónov eur. Dominovali najmä investície do kancelárskych a priemyselných nehnuteľností. Vysvetľuje Ľubor Procházka z realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.”

Ľubor Procházka, realitno-poradenská spoločnosť CBRE:

“Pri priemyselno-logistických nehnuteľnostiach dokonca pociťujeme väčší dopyt ako súčasný trh ponúka. Dopyt po shopping centrách je momentálne výrazne oslabený. Asi najmenej zaujímavým segmentom je investícia do hotelov.”

Petra Podhorcová:

“Odborníci predpokladajú, že môžu byť investície do nehnuteľností tento rok ešte väčšie než vlani. Zrejme tak prekonajú hranicu šesťstoštyridsaťjeden miliónov eur.”

[Rádio Slovensko, 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 26/07/2020;  Petra Podhorcová]