Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Staršie byty v Bratislave sa vypredávajú

Ceny starších bytov v Bratislave v 3. štvrťroku tohto roka stúpli. Je za tým nápor záujmu kupujúcich, ktorí nenašli adekvátnu ponuku medzi novostavbami.

Cena za meter štvorcový staršieho bytu v bratislavskom kraji vzrástla v priemere na 2 425 eur za štvorcový meter. Je o 8,2 percenta viac ako vlani. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bencont Investments.

[investujeme.sk; 29/10/2018; Redakcia ; Zaradenie: Bývanie]

Staršie byty v Bratislave sa vypredávajú

Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, Jána Palenčára, sa celkovo ceny nehnuteľností medziročne zvyšujú o cca 4,5 percenta. Ceny starších bytov tak rastú rýchlejšie ako ceny novostavieb.

Dochádza k tomu preto, že sa vypredávajú staršie nehnuteľnosti. Klienti pri sprísňovaní podmienok na získanie hypotéky siahajú po tých najlacnejších nehnuteľnostiach, aké si môžu dovoliť,  povedal na konferencii Fincentrum Bývanie, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň v Bratislave.

Najvyššiu cenu dosiahli staršie byty v mestskej časti Staré Mesto (Bratislava I), a to 2 973 eur za meter. Ceny bytov v tomto okrese sú v priemere o 600 eur vyššie ako v ostatných bratislavských okresoch,  konštatuje v analýze spoločnosť Bencont. Najlacnejšie byty sa nachádzajú v okrese Bratislava IV, a to za 2 250 eur za meter.

Pri pohľade na priemernú rozlohu predaných novostavieb je evidentné, že kupujúci preferujú menšie byty,  upozorňuje spoločnosť. Tá podľa nej v súčasnosti na trhu chýba. Podľa spoločnosti Bencont to môže v blízkej budúcnosti vyvolať zvýšený rast cien menších bytov.

Priemerná cena prenájmov na meter štvorcový vrátane energií dosahuje 12,41 eura, čo je medziročne viac o 11 percent. Na jeden byt je to tak v priemere zhruba 800 eur. Nárast ceny prenájmov bol podľa analýzy spôsobený všeobecným rastom cien nehnuteľností, no do istej miery aj tým, že sa v ponuke bytov na prenájom objavuje stále viac bytov s vekom približne do desať rokov.