Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bývania lámali rekordy

Koronakrízou spustený prepad ekonomiky a rast nezamestnanosti však môže stlačiť ceny nadol.

Trh s nehnuteľnosťami opäť lámal cenové rekordy. Pandémia však sústavné zdražovanie podľa všetkého zastaví. Zlé vyhliadky slovenskej ekonomiky na tento rok sa už teraz pokúšajú využiť aj niektorí záujemcovia o nové bývanie.

“Objavujú sa kupujúci, ktorí sa snažia znížiť cenu nehnuteľnosti o 20 či 30 percent z dôvodu krízy,” uviedol pre HN analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík.Dodal, že sa ešte nestalo, aby bol takýto návrh akceptovaný predávajúcim. Nie všetci si však môžu dovoliť čakať.

“Kto je naozaj nútený predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie, musí teraz ísť s cenou nižšie ako pred vypuknutím pandémie, keďže dopyt je teraz menší,” povedal Pavel Srnák z realitnej spoločnosti LAPE reality.

Ešte začiatkom roka ceny výrazne rástli. V prvom štvrťroku 2020 medziročne stúpli o 8,6 percenta, čo je historicky jeden z najvyšších rastov. Došlo aj k najstrmšiemu medzikvartálnemu zvýšenia cien od čias finančnej krízy. V porovnaní s posledným štvrťrokom 2019 stúpli o 4,6 percenta. Priemerná cena za štvorcový meter pri bytoch dosiahla 2 006 eur a pri domoch 1 264 eur. Vyplýva to z najnovších údajov Národnej banka Slovenska.

“Ceny nehnuteľností v prvom štvrťroku neboli ovplyvnené koronakrízou, a tak pokračovali v minulom rastovom trende,” vysvetlil pre HN makroekonóm VÚB Michal Lehuta.

Odborníci sa zhodujú, že pandémia by mohla v druhom štvrťroku priniesť stagnáciu cien. A v ďalších mesiacoch nevylučujú ani zlacňovanie. “Ak bude rásť nezamestnanosť, klesnú mzdy, zhorší sa dostupnosť úverov na bývanie, tak sa zhorší spotrebiteľská nálada a vyhliadky do budúcnosti. To môže mať, samozrejme, za následok aj pokles cien nehnuteľností,” uviedol realitný expert RE/MAX Alexander Krajňak.

Prognózy odborníkov Michal Lehuta, makroekonóm VÚB

“Keďže v tejto recesii nepôjde len o niekoľkotýždňovú krízu, v tomto roku očakávame určitý pokles cien nehnuteľností. Myslíme si, že ekonomika sa ani v budúcom roku nevráti do “normálu”, v ktorom by ľuďom zabezpečovala rovnaké príjmy ako pred recesiou. Nižšie výkony hospodárstva budú znamenať aj nižší dopyt a horšiu úverovú kapacitu.”

Alexander Krajňak, realitný expert RE/MAX

“Vývoj na realitnom trhu závisí, samozrejme, aj od ekonomického vývoja a má cyklický charakter. Ak porastie nezamestnanosť, klesnú mzdy, zhorší sa dostupnosť úverov na bývanie, tak sa zhorší spotrebiteľská nálada a vyhliadky do budúcnosti. To môže mať, samozrejme, za následok aj pokles cien nehnuteľností.”

Tibor Lörincz, makroekonomický analytik Tatra banky

“Ceny bytov na Slovensku majú veľmi veľkú zotrvačnosť. Ak rastú, tak rastú dlho, a keď začnú klesať, pokles tiež zvykne trvať roky. Ak bolo veľa nedávnych transakcií špekulatívnych, je možné, že koronakríza zmení sentiment a spôsobí pokles. Štrukturálne je však na Slovensku problémom nedostatočná nová výstavba bytov, ktorá tlačí ceny nahor.”

[HN; 86/2020; 06/05/2020; s.: 2; Nina Janešíková ; Zaradenie: INFOGRAFIKA DŇA]