Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bytov v Košiciach klesli. Odborníci hovoria o ideálnom čase na kúpu nehnuteľnosti

Ďalšie výrazný prepad sa neočakáva.

Napriek tomu, že ceny nehnuteľností medziročne rastú, realitný trh na Slovensku zaznamenal v posledných mesiacoch ich prepad. Dôvodov bolo hneď niekoľko.

„Nálada nie je najlepšia a je to spôsobné hlavne vzrastajúcimi úrokovými sadzbami, vojnovým konfliktom na Ukrajine aj energetickou krízou. Z tohto hľadiska veľa klientov odkladá svoje rozhodnutia kúpiť nehnuteľnosť a tým pádom vzniká situácia, že ponuky je zrazu na realitnom trhu trochu viac ako v minulosti, klesá dopyt a predlžuje sa transakčný čas – kým sa klient rozhodne, že by danú nehnuteľnosť chcel kúpiť, tak už to nie je zo dňa na deň, ale je to týždeň – dva týždne, mesiac – dva mesiace,“ vysvetlil člen predsedníctva Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Mário Glos.

Slovenský realitný trh pritom do vysokej miery kopíruje situáciu v zahraničí. Vrchol cien zaznamenal pred rokom, odvtedy prišla stagnácia a ceny začali klesať. Inak to nebolo ani v metropole východu.

„Čo sa týka košického trhu, tu nám reality za posledné obdobie, hlavne od septembra do februára, spadli približne o 15 percent. Realita je teda taká, že sme sa vrátili niekam do roku 2021,“ uviedol realitný maklér Michal Palko.

Ceny nehnuteľností padli o 15 percent / TASR

Vlani sa ceny trojizbových bytov v metropole východu pohybovali priemerne na úrovni 200-tisíc eur, aktuálne sú približne o 30-tisíc eur lacnejšie. Závisí to však od lokality aj stavu nehnuteľnosti. Podobná situácia je aj v Bratislave.

„Aj tam sú veľké rozdiely, či ide o centrum mesta alebo o nejaké lepšie lokality. Trojizbový byt sa tiež pohybuje v priemere na úrovni 180-tisíc až 200-tisíc eur. Košice a Bratislava sú dve najdrahšie mestá na Slovensku. Avšak v súvislosti s centrom Bratislavy, čo sa týka novostavieb, sa hýbeme niekde na úrovni 4 000 až 4500 eur za meter štvorcový, pričom v Košiciach je to na úrovni 3500 eur,“ priblížil Palko.

Najväčší prepad cien v rámci Košíc bol zaznamenaný v mestskej časti Nad jazerom, na Furči a na Ťahanovciach. Korekciu alebo dokonca mierny nárast naopak zaznamenali lokality v centre mesta alebo na Severe.

Cena trojizbového bytu sa v Košiciach pohybuje na úrovni 170-tisíc eur / KOŠICE ONLINE

O niečo lacnejšie byty sú v metropole Šariša.

„Tu sa rádovo hýbeme okolo 160-tisíc eur za trojizbový byt, to znamená, že sme stále nižšie ako Košice. Čo sa týka dopytu, mesto sa rozvíja, rovnako aj priemyselný park, takže do mesta prúdi pracovná sila,“ vysvetlil Michal Palko.

Domy sú však v Prešove oveľa lacnejšie ako v Košiciach, rozdiel sa môže vyšplhať až na 100-tisíc eur. To využívajú najmä mladé rodiny, ktoré následne dochádzajú za prácou do Košíc. Záujem je aj o novostavby domov v oblasti medzi metropolami.

Situácia na realitnom trhu by sa podľa prognóz nemala zásadne meniť, ďalšie výrazné klesanie cien sa neočakáva.

„Ceny nehnuteľností nám už spadli. Ak by ľudia očakávali, že príde ešte nejaký rapídny prepad, ja osobne si myslím, že už nie. Skôr príde nejaká stagnácia a možno mierna korekcia, ale nejaké to dno už, myslím, nepríde. Teraz sme zaznamenali asi najväčší prepad – tých 15 percent. Ak teda niekto váha, ja odporúčam ísť do kúpy ešte teraz, pretože ceny sa upravili,“ uzavrel Palko.

 

Zdroj:  kosiceonline.sk

Autor: TERÉZIA ČOKOTOVÁ