Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bytov pandémia nezastavila. Rastú ďalej

Bratislava

Kam až zájde zdražovanie na realitnom trhu? Zdá sa, že rast cien nehnuteľností nepozná strop. Nezastavila ich ani prvá vlna pandémie, ani jarné protipandemické opatrenia. A hoci sú byty či domy stále drahšie a drahšie, od úrovní-z predkrízového roku 2008 sme ešte ďaleko. No ceny za tretí štvrťrok rástli medziročne o 11,8 percenta. A podľa kompozitného indexu Národnej banky Slovenska v lete už posunuli trh do rizika vzniku realitnej bubliny. Jeseň síce priniesla zmiernenie, no to ide len na vrub platov. Tie totiž klesli menej, ako sa očakávalo. Vznik realitnej bubliny nateraz tlmí rast životnej úrovne. Otázne zostáva len, čo s ním urobí pandémia. Hrozí prasknutie realitnej bubliny? Ešte stále nie. „Musela by sa výrazne zhoršiť hospodárska situácia, teda vzrásť miera nezamestnanosti a musel by sa zastaviť rast platov,” hovorí analytik spoločnosti Finlord.cz Boris Tomčiak. To podľa neho reálne hrozí, ak bude koronakríza pokračovať aj v budúcom roku. Vláda síce ekonomiku podporila, no priestor na ďalšiu fiškálnu podporu ekonomiky je značne obmedzený, dodáva analytik. „Na trhu sú faktory, ktoré zmierňujú rast cien a dopyt,” vysvetľuje analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Martin Lazík. Na mysli má nielen pandémiu, ale aj opatrnosť ľudí, obavy zo straty zamestnania. Naopak, proti hrajú nízke úrokové sadzby, rastúci dopyt po bývaní, pracovná mobilita, ale aj zvyšovanie platov v minulých rokoch, dodáva Lazík. Očakáva preto, že ani pri zhoršení ekonomickej situácie ceny výrazne nepadnú a nanajvýš budú stagnovať. V posledných mesiacoch ťahalo ceny aj dobiehanie jarného výpadku. „Realitný trh počas netradičného leta hýril aktivitou a dobiehal zameškané z druhého kvartálu,” hovorí Lazík. V treťom štvrťroku tak dvojizbové byty vo väčších mestách poskočili takmer o desatinu na štvorcový meter. Realitnej bubliny sa nateraz netreba báť ani podľa analytika spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika. „Kým je na trhu dopyt po bývaní za existujúce ceny a záujemcovia dokážu bývanie splácať, nedá sa hovoriť o realitnej bubline,” hovorí. A hoci ceny bytov a domov rástli v poslednom období dynamicky, rástli aj platy.

Lacné hypotéky

„Dopyt po nehnuteľnostiach je stále veľmi vysoký a prekračuje ponuku na trhu,” hovorí Peter Porubský z Nehnuteľnosti, sk. Prudký rast ako v posledných rokoch sa však podľa Porubského už nevráti. Zdražovaniu nahrávajú aj nízke úroky. A hoci banky podmienky na získanie hypoték sprísnili, záujem o ne stále je. „Kombinácia lacných hypoték a existujúceho nedostatku bytov nedáva dôvod na pokles cien,” hovorí Búlik. V júni banky poskytli takmer o 150 miliónov eur úverov na nehnuteľnosti viac ako pred rokom. Priemerná úroková sadzba sa podľa Národnej banky Slovenska znížila mierne pod 1,2 percenta. Pričom s rastom sadzieb sa neráta. Podľa Lazíka dokonca klesne. „Môžeme predpokladať, že aj v nasledujúcom kvartáli poklesne priemerná úroková sadzba,” hovorí. Naopak, úroky pri spotrebných úveroch, ktoré mnohí využívajú na dofinancovanie pri kúpe nehnuteľnosti, idú hore. Pri úvere na päť až desať rokov bol priemerný úrok v auguste už 8,22 percenta. Oproti minuloročnému augustu s priemerom 7,75 percenta ide o nárast.

Radšej menší ako väčší

Najdrahšie nehnuteľnosti sú naďalej v hlavnom meste, nasleduje Trnava a Košice. Letia hlavne menšie byty, ktoré tvoria väčšinu ponuky, tie veľké sa predávajú dlhšie. „Silnejší je dopyt po menších, čiže jednoizbových a dvojizbových bytoch, pri ktorých na jednu ponuku reagujú desiatky záujemcov,” hovorí Búlik. Vyšší záujem však potiahol aj ceny. Dvojizbové byty podľa Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska medzi druhým a tretím štvrťrokom zdraželi o jedno percento na štvorcový meter. V Bratislave to bolo o 38 eur na štvorcový meter. V Košiciach išli v tomto období byty priemerne hore o 18 eur na štvorcový meter. Nárast cien trojizbových bytov sa zastavil pod jedným percentom. Jeden štvorcový meter v Bratislave zdražel o 44 eur. „Napriek spomaľovaniu rastu je medziročná zmena v cenách trojizbových bytov na úrovni 8,62 percenta,” upozorňuje Lazík. Ide podlá neho o pomerne vysoké číslo.

Kombinácia lacných hypoték a existujúceho nedostatku bytov nedáva dôvod na pokles cien.

Marián Búlik analytik OVB Allfinanz Slovensko

Ceny na realitnom trhu ďalej rástli

Bývanie v tretom štvrťroku zdraželo oproti úrovni z minulého roka o 11,8 percenta. Medzištvrťročne ceny stúpli o 3.5 percenta. Ukázali to údaje Národnej banky Slovenska. Ceny domov sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku zvýšili viac než ceny bytov. Z krajov rástol najrýchlejšie Banskobystrický kraj.

Vo väčšine regiónov ceny nehnuteľností v porovnaní s minulým štvrťrokom rástli. Najvyšší medzištvrťročný rast pozorujeme v Banskobystrickom kraji – o 13%, ktorý v minulom štvrťroku zaostával.

Naopak, po prudkom raste v druhom štvrťroku sa dynamika cien v Košickom kraji výrazne spomalila, keď klesla o 5%. Pokles bol zaznamenaný v Trnavskom kraji-o0,8%.

Priemerná cena bývania je najvyššia v Bratislavskom kraji – a to 2 360 eur za štvorcový meter, čo zodpovedá medzikvartálnemu rastu 3,9%.

Zdroj: Pravda; Ekonomika

Autor: Šimon Kučera