Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bytov naďalej rastú – TV Markíza

Lenka Vavrinčíková, moderátorka:

“Prekvapenie na realitnom trhu. Napriek tomu, že sa mali zastaviť, ceny nehnuteľností po celom Slovensku znova rástli. Vysoké cenovky drží stále malá ponuka bytov na predaj.”

Andrea Mačošková, redaktorka:

“Po decembrovom spomalení sa realitný trh na začiatku roka opäť rozbehol na vyššie obrátky.”

Andrea Macáková, senior PR manager, Nahnuteľnosti.sk:

“Prvé 3 mesiace roku 2019 priniesli trošku prekvapenie na slovenskom realitnom trhu, pretože koncom minulého roka už ceny nehnuteľností rástli iba mierne, to znamená, že sa očakávalo, že rok 2019 nám skôr prinesie cenovú stagnáciu. Ale stal sa pravý opak.”

Andrea Mačošková:

“Cenovky sa šplhajú do závratných čísel aj napriek tomu, že ponuka bytov na predaj je stále obmedzená. Vyberať si z voľných nehnuteľností sa veľmi nedá.”

Andrea Macáková:

“Keď sme sa pozreli napríklad na menšie dvojizbové byty staršieho dáta, ktoré sú veľmi dopytované, tak momentálne je napríklad v Bratislave v ponuke len 100 takýchto bytov, ale zase na druhej strane je v ponuke 600 novostavieb. Musíme povedať, že tie štatistické údaje, ktoré dvíhajú tie cenovky tých nehnuteľností, sú ovplyvňované vyššími cenami práve týchto novostavieb.”

Andrea Mačošková:

“Tie sa ale predávajú ešte z papiera, pričom pred samotnou kolaudáciou sa predá až 85 % bytov v novostavbách. Zaujímavosťou v prvých mesiacoch tohto roka je aj to, že stavať sa začalo aj v menších mestách.”

Ján Palenčár, šéf Národnej asociácie realitných kancelárií:

“Môžem uviesť Spišská Nová Ves, prípadne Krupina, kde naozaj je záujem obyvateľov kúpiť byt. Čo je však dôležité, developeri vtedy reagujú na výstavbu alebo reagujú na trh, keď trh akceptuje cenu aspoň 1200 EUR za meter štvorcový, to znamená, že práve aj v menších mestách sa nám už cena nehnuteľností a bytov zvýšila tak, že suma 1200 EUR je pre klientov akceptovateľná.”

Andrea Mačošková:

“V hlavnom meste zdraželi byty najviac v piatom obvode, a to v priemere o rekordných 13 tisíc EUR. Nárast bol viditeľný aj v metropole východu, tam lámal rekordy košický 1. a 2. obvod, za dvojizbový byt si ľudia priplácali priemerne okolo 7 tisíc EUR. Výrazne zdraželi dvojizbové byty v Banskej Bystrici. v Nitre a v Trenčíne.”

Cena dvojizbového bytu
ZA  92 000
TN  75 000
TT  87 000
BA V 145 000
NR  95 000
BB  85 000
KE I  93 000
PO  72 000
Andrea Macáková:

“Musíme povedať, že takmer po dvoch rokoch zaznamenali markantnejší rast práve trojizbové byty v medzištvrťročnom porovnaní a tam v Bratislave išli ceny hore o viac ako 2 % a v ostatných krajských mestách to bolo o viac ako 4,5 %.”

Andrea Mačošková:

“Zdá sa teda, že nové opatrenia Národnej banky, ktoré súvisia so sprísnením hypoték, zatiaľ na realitný trh nemali žiadny dopad.”

Ján Palenčár:

“Pokiaľ dopyt bude stále tak silný ako dnes je, tak nie je dôvod, aby ceny klesali. Naopak, ceny budú priebežne rásť zhruba okolo 6 % ročne. Samozrejme pokiaľ by sa stalo niečo na trhu, teraz hovorím napríklad o zvýšení úrokových sadzieb na hypotéky, respektíve by prišlo k zhoršeniu ekonomickej situácie na Slovensku, vtedy by mohlo prísť k poklesu dopytu a k strate spotrebiteľskej dôvery, čo by znamenalo to, že by sa ceny zastabilizovali, respektíve by mohli poklesnúť.”

Andrea Mačošková:

“Andrea Mačošková, televízia Markíza.”

 [Markíza, 19:00; Televízne noviny; 12/04/2019;  Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]

http://www.tvnoviny.sk/ekonomika/1962484_prekvapenie-na-realitnom-trhu-ceny-sa-nevyvijaju-podla-predpokladov