Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bytov klesať nebudú, tvrdí analytik

Ceny bytov drží na vysokej úrovni niekoľko impulzov.

Napriek tomu, že je kríza, je málo pravdepodobné, že ceny nehnuteľností v tomto roku klesnú. Myslí si to finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, ktorý zároveň radí ľuďom, že ak potrebujú bývať, mali by požiadať o úver čím skôr.

Ako upozornil, bytov je na slovenskom realitnom trhu nedostatok a už májové čísla hovoria, že sa dopyt po kúpe obnovuje. “Ak máte dostatočný príjem, istotu v práci a potrebujete nové bývanie, je lepšie poponáhľať sa s úverom. Úrokové sadzby totiž rastú,” dodala spoločnosť OVB.

Koronavírus mení návyky domácností viac ako finančná kríza, spotrebné úvery prvýkrát klesli

Koronakríza v marci a apríli podľa spoločnosti na Slovensku takmer “zastavila život”, preto sa očakávalo, že nízky dopyt stlačí ceny bytov. “Nestalo sa tak. Už dnes je záujem najmä o byty opäť blízko normálu spred koronakrízy,” dodala spoločnosť.

Podľa odhadov viceprezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Mária Glosa je aktuálne dopyt na úrovni 80 – 90 % štandardu. Pokles cien je preto nereálnym očakávaním.

Ceny bytov drží na vysokej úrovni niekoľko impulzov, avšak hlavnou príčinou je dlhodobo nedostatočná ponuka v porovnaní s dopytom. Dopytom by však podľa sprostredkovateľskej spoločnosti mohol “zahýbať” sťažený prístup k úverom na bývanie.

Neplatičov úverov bude pribúdať. Banky preto kopia veľké rezervy

“Banky sa v súčasnej neistej situácii snažia chrániť pred klientmi, pri ktorých je vyššie riziko nesplácania úverov. Viacero bánk už zdvihlo úroky pri hypotékach a najmä sprísnilo podmienky,” vysvetlil Búlik s tým, že banky sa tak snažia vyradiť záujemcov, ktorí majú nižší príjem, alebo sú príjmovo “na hrane”, pretože majú deti alebo iné úvery.

Ako dodal Búlik, pokles ekonomiky bude zrejme trvať dlhšie a nábeh do normálu bude postupný. “Je preto predpoklad, že úrokové sadzby nielen ďalej neklesnú, ale postupne narastú vo všetkých bankách,” uzavrel Búlik s tým, že na trhu sú ešte banky, ktoré zatiaľ úrokové sadzby nezvýšili. Záujemcom preto odporúča nechať si vypracovať ponuky na dlhšie fixácie, ideálne na 10 rokov a uzavrieť úverovú zmluvu čím skôr.

[finweb.hnonline.sk; 19/05/2020; TASR ; Zaradenie: Domáca ekonomika]