Ceny bytov drží na vysokej úrovni niekoľko impulzov.
Napriek tomu, že je kríza, je málo pravdepodobné, že ceny nehnuteľností v tomto roku klesnú. Myslí si to finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, ktorý zároveň radí ľuďom, že ak potrebujú bývať, mali by požiadať o úver čím skôr.
Ako upozornil, bytov je na slovenskom realitnom trhu nedostatok a už májové čísla hovoria, že sa dopyt po kúpe obnovuje. “Ak máte dostatočný príjem, istotu v práci a potrebujete nové bývanie, je lepšie poponáhľať sa s úverom. Úrokové sadzby totiž rastú,” dodala spoločnosť OVB.
Koronavírus mení návyky domácností viac ako finančná kríza, spotrebné úvery prvýkrát klesli
Koronakríza v marci a apríli podľa spoločnosti na Slovensku takmer “zastavila život”, preto sa očakávalo, že nízky dopyt stlačí ceny bytov. “Nestalo sa tak. Už dnes je záujem najmä o byty opäť blízko normálu spred koronakrízy,” dodala spoločnosť.
Podľa odhadov viceprezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Mária Glosa je aktuálne dopyt na úrovni 80 – 90 % štandardu. Pokles cien je preto nereálnym očakávaním.
Ceny bytov drží na vysokej úrovni niekoľko impulzov, avšak hlavnou príčinou je dlhodobo nedostatočná ponuka v porovnaní s dopytom. Dopytom by však podľa sprostredkovateľskej spoločnosti mohol “zahýbať” sťažený prístup k úverom na bývanie.
Neplatičov úverov bude pribúdať. Banky preto kopia veľké rezervy
“Banky sa v súčasnej neistej situácii snažia chrániť pred klientmi, pri ktorých je vyššie riziko nesplácania úverov. Viacero bánk už zdvihlo úroky pri hypotékach a najmä sprísnilo podmienky,” vysvetlil Búlik s tým, že banky sa tak snažia vyradiť záujemcov, ktorí majú nižší príjem, alebo sú príjmovo “na hrane”, pretože majú deti alebo iné úvery.
Ako dodal Búlik, pokles ekonomiky bude zrejme trvať dlhšie a nábeh do normálu bude postupný. “Je preto predpoklad, že úrokové sadzby nielen ďalej neklesnú, ale postupne narastú vo všetkých bankách,” uzavrel Búlik s tým, že na trhu sú ešte banky, ktoré zatiaľ úrokové sadzby nezvýšili. Záujemcom preto odporúča nechať si vypracovať ponuky na dlhšie fixácie, ideálne na 10 rokov a uzavrieť úverovú zmluvu čím skôr.
[finweb.hnonline.sk; 19/05/2020; TASR ; Zaradenie: Domáca ekonomika]