Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Cena bytov v Trnave stúpa

Napriek kríze je záujem o nové bývanie stále veľký. Medzi najobľúbenejšie lokality zaradili centrum či sídlisko Družba. V Trnave sa rozbehlo aj viacero projektov.

TRNAVA- Aj napriek koronakríze potreba bývania neutícha. Stále vznikajú nové rodiny, ľudia sa presúvajú podľa názorov maklérov hlavne do väčších, nových bytových priestorov. Dopyt stále neutícha a na situáciu reagujú aj developeri.

Podľa informácií, ktoré nám poskytla mestská radnica, bolo v Trnave skolaudovaných za rok 2020 celkovo 409 nových bytov. Sú to čísla, ktoré sa týkajú nielen novostavieb, ale aj zmien v dokončených stavbách, čo sú v praxi napríklad prístavby. Horšou správou pre záujemcov o nové bývanie je to, že ceny stúpajú aj kvôli nerovnováhe dopytu a ponuky.

Ceny bytov sú pre ľudí príliš vysoké

Trnavčanov sme sa pýtali na ich názor na výšku cien bytov v Trnave.

Podľa Ladislava sú ceny domov a bytov v Trnave a okolí mimoriadne drahé, hlavne v porovnaní s úrovňou platov. Janka prezradila, že si s manželom hľadajú nové bývanie v Trnave a okolí, no pre mladú rodinu je kvôli cenám ťažko dostupné.

A Peter upozornil na málo nájomných mestských bytov. To podľa odborníkov len potvrdzuje fakt, že očakávané znižovanie cien vplyvom pandémie sa nekoná. Môže za to hlavne nedostatok nových bytov či domov.

„Je tu stále nižší pomer ponuky ako dopytu. Inak povedané, chýbajú nám tu byty, čo cenu vystreľuje nahor,“ konštatovala realitná maklérka Regina Kopčová. Zároveň prezradila, že stúpanie cien bytov a domov nie je regionálnou záležitosťou, ale týka sa dlhodobo celého územia Slovenska. Za väčším záujmom klientov o kúpu nových nehnuteľností môžeme hľadať aj výhodné ponuky bánk na hypotekárny úver. Záujem neklesá, rovnako ako v roku 2020, ani v prvých mesiacoch nového roka.

„Finančný trh má pestré zastúpenie, a teda konkurencia bánk je vysoká. To sa odzrkadľuje na nízkych úrokových sadzbách, čo je pri financovaní kúpy pre klientov podstatné,“ prezradila Kopcová.

Ak máte záujem o kúpu nového bytu, nemali by ste zabudnúť na fakt, že zvyčajne banky poskytujú hypotéky s pokrytím od 70 do 90 percent z celkovej sumy nehnuteľnosti. Zvyšnú sumu je nutné mať našetrenú, prípadne dofinancovanú z iného úveru alebo zo sporiteľne.

Nové projekty v meste

Pre porovnanie, počet skolaudovaných bytových jednotiek v Trnave je oproti roku 2018 takmer identický. V spomínanom roku bolo podľa radnice skolaudovaných len o sedem nových bytov menej. Zatiaľ sa teda kríza spojená s pandémiou na tomto ukazovateli neodzrkadľuje. „Záujem o byty je na celom území mesta, trh s nehnuteľnosťami beží aj v aktuálnej situácii. Priebežne pokračujúcimi projektami sú Arboria a MIKO, chystá sa aj veľký projekt Prúdy,“ prezradila hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Medzi vyhľadávané lokality patrí centrum, ale aj známe trnavské sídliská. „Čo sa týka kúpy bytov, najatraktívnejšou časťou Trnavy je sídlisko Družba, respektíve celá Trnava-sever. Rastúci záujem o kúpu bytov vnímame aj na sídlisku Linčianska, kde je hlavným benefitom rýchle naptúci záujem o kúpu bytov vnímame aj na sídlisku Linčianska, kde je hlavným benefitom rýchle nojenie sa na D1 a R1,“ prezradila realitná maklérka Regina Kopčová. Tieto časti mesta sú atraktívne aj vďaka svojej občianskej vybavenosti a rýchlemu prístupu do centra mesta.

Z pohľadu veku má podľa maklérov zastúpenie v najväčšom počte najmä skupina nových, takzvaných mladých rodín, ktoré si hľadajú pre svoju rozrastajúcu sa rodinu viac miesta.

„Inak je to so staršími ľuďmi, ktorí hľadajú ľahko prístupné bezbariérové bývanie v menších bytoch s nižšími mesačnými nákladmi,“ prezradila Regina Kopčová. Podstatné je v tomto prípade aj to, v akom sektore záujemcovia aktuálne pracujú. „Evidujeme nových klientov, ktorí, pochopiteľne, nepracujú v gastrosektore alebo v oblasti, ktorá je pandémiou priamo postihnutá.

Sú to teda napríklad ľudia, ktorí pracujú v IT sektore, vo veľkých nadnárodných firmách alebo podnikatelia, ktorých sa toto všetko nedotklo.

Čiže pokladajú svoj príjem za stabilný,“ prezradil Peter Vozár.

Trnavčanov štatisticky ubúda

V Trnave žije podľa informačného portálu mesta aktuálne 63 318 občanov, ich počet má však podľa štatistík klesajúcu tendenciu. V roku 2012 totiž žilo v tomto meste podľa informačného systému o dvetisíc ľudí viac.

Najväčšie zastúpenie zo záujemcov o bývanie v Trnave majú takzvaní domáci. „Z našej skúsenosti tvoria Trnavčania najväčší podiel spomedzi záujemcov o kúpu nehnuteľností. Je to odhadom okolo 60 percent,“ konštatoval Peter Vozár.

Zdroj: Trnavské ECHO; Titulná strana

Autor: Róbert Kmeťo