Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Bývanie trhalo rekordy

Patrik Švajda, moderátor:

Ceny bývania v roku 2018 nás výrazne rástli vo viacerých regiónoch. Viac platíme nielen za novostavby, ale aj za kedysi lacnejšie byty v starej zástavbe.

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka:

Vyzerá to ale tak, že trend drahého bývania sa pomaly mení a nový rok by mohol rastúce ceny konečne zlomiť.

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 06/01/2019; Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]

Andrea Mačošková, redaktorka:

Ceny nehnuteľností rástli rekordne rýchlo najmä začiatkom jari, keď bol záujem ľudí o
vlastné bývanie najväčší. Hore išli vtedy najmä ceny starších bytov spúšťačom bolo avizované sprísňovanie podmienok na získanie hypoték od júla 2018.

Ján Palenčár, šéf Národnej asociácie realitných kancelárií:

Národná banka prišla na trh s určitými úpravami alebo opatreniami v rámci hypoték, to znamená obmedzila prístup k hypotékam a toto sa už čiastočne prejavilo na trhu a práve
tým, že množstvo klientov, týmto nebolo umožnené čerpať si hypotekárny úver, to znamená nemohli si kúpiť nehnuteľnosť, čiže poklesol obrat na realitnom trhu.

Andrea Mačošková:

V druhom polroku už ceny starších bytov stagnovali, no za novostavby sme si priplácali aj ďalej. Priemerná absolútna cena dvojizbového bytu, ktorý je najpredávanejší, sa v bratislavskom Starom Meste zastavila na hranici 170 tisíc eur. V celoslovenskom meradle sú v rebríčku najdrahších dvojizbových bytov po Bratislave Nitra a Žilina.

Cena za dvojizbový byt

Žilina                               89 000 eur
Bratislava I                 170 000 eur
Nitra                                90 000 eur
B. Bystrica                     80 000 eur
Košice I                           86 000 eur

Ceny bytov rástli ale aj v iných krajských mestách, nehovoriac o starších trojizbových bytoch, ktoré už vo viacerých regiónoch atakujú hranicu 100 tisíc eur, čo sme tu doteraz nemali.

Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk:

Ľudia nakupovali samozrejme byty nielen pre svoju vlastnú potrebu, ale aj ako investíciu. Nehnuteľnosti boli častokrát vyhodnocované v rôznych anketách ako investícia, ktorej Slováci najviac veria, to sa samozrejme preukázalo aj na realitnom trhu, čiže veľká časť týchto bytov sú nakupované ako investičné a už nielen v Bratislave, ale povedzme aj v Nitre, v Košiciach, aj v iných krajských mestách.

Andrea Mačošková:

Preteky v zdražovaní by sa ale mohli zastaviť. Analytici hovoria o miernom ochladení realitného trhu.

Ján Palenčár:

Kde sa nám však utlmí trh, to sú práve staršie byty, kde predpokladám, že príde k stagnácii cien až k znižovaniu cien, aj znižovaniu záujmu o kúpu starších bytov.

Andrea Mačošková:

Andrea Mačošková, televízia Markíza.