Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Bývanie pri mori

SLOVENSKÁ SPISOVATEĽKA PREDÁVA NEHNUTEĽNOSTI NA ŠPANIELSKOM POBREŽÍ

Slovenská spisovateľka a realitná maklérka EVA ROHRMAN MADOVÁ predáva nehnuteľnosti od Valencie po Malagu. Baví ju písanie kníh, ako aj práca s ľuďmi. Pobrežie od Costa Blanca po Costa del Sol si obľúbili aj Slováci, ktorých pri obhliadke nehnuteľností nezastavil ani koronavírus.

Pochádza z Nitry a vyštudovala ekonómiu vo Viedni. V meste valčíkov žila dlhé roky. Do Španielska sa spolu s manželom dostali náhodou, prostredníctvom známych, ktorí im ukázali oblasť Costa Blanca. Zamilovali sa do nej a po nejakom čase tam odišli bývať.

Čítal som pozitívne recenzie vašej knihy Zlato sa čistí ohňom. Píšete aj počas koronakrízy?

Áno, najmä teraz. Dokončujem druhú časť románu, ktorý vyšiel na konci roka 2020 aj v španielčine. Dej je plný emócií, lásky, odvahy a utrpenia a nielen podľa mňa, ale aj podľa čitateľov by mal mať pokračovanie. Lockdown bol v Španielsku v prvej vlne dosť dlhý, takže väčšia časť knihy je hotová.

Musíte v Španielsku, ktoré má takmer 47 miliónov obyvateľov, pracovať aj po vydaní úspešného románu?

Áno, samozrejme. Úspešný predaj knihy neznamená, že človek si môže dovoliť nepracovať. Náš knižný trh je malý a v Španielsku som nováčik. Zatiaľ je pre mňa písanie iba hobby.

Inšpiruje vás pri tvorbe práca realitnej maklérky?

Niektoré postavy, ktoré som v románe vytvorila, som stretla počas práce s realitami. Veľa mojich známych sa tam chce nájsť a niektorí sú aj sklamaní, keď tam nie sú. Inšpiráciou mi boli aj dlhé roky strávené v kozmopolitnej komunite, keďže som ako pomerne mladá odišla žiť do Viedne.

Predávajú sa reality v známych letoviskách horšie než pred koronou?

Na pobreží si nehnuteľnosti kupuje až 50 percent cudzincov. Najmä počas prvej vlny, keď tu bol od marca do júna 2020 úplný lockdown, sa takmer nepredávalo. Po tejto vlne sa vynoril zaujímavý fenomén. Do Španielska pricestovalo až o 80 percent menej cudzincov, ale zvýšil sa dopyt po nehnuteľnostiach zo strany Španielov z vnútrozemia, ale aj cudzincov, ktorí tu žili na odľahlých miestach a začali sa viac zaujímať o bývanie pri mori. Aktuálne je dopyt po realitách pri mori aj zo strany Slovákov a Čechov o dosť vyšší.

Ceny v mestách, ako je Malaga, sú v porovnaní s niektorými slovenskými mestami oveľa nižšie. Ako si to vysvetľujete?

Za veľmi nízke ceny sa dajú kúpiť nehnuteľnosti v menej obývaných častiach Španielska. Vo vnútrozemí zoženiete hektáre pôdy so starším domom za niekoľko desaťtisíc eur. Nižšie ceny sú aj na pobreží v prípade starších nehnuteľností. Menšie novostavby – apartmány, sa dajú blízko mora kúpiť od 130-tisíc eur. Pobrežie žije z turizmu a je podmienené sezónou. Asi 50 percent populácie žijúcej na pobreží sú cudzinci. Počas korony staršie reality zlacneli približne o päť percent.

O čo je väčší záujem – o apartmány alebo o menšie domy?

Najväčší záujem je o apartmány pri mori. Keď sa ľudia rozhodnú bývať v Španielsku dlhý čas, uprednostnia domy. Náklady spojené s využívaním nehnuteľnosti vyjdú na dvadsať eur mesačne, ak je v okolí bazén, záhrada alebo tenisové kurty, môže to byť sto eur na mesiac. Aj novostavby majú veľmi nízke poplatky.

Aké nehnuteľnosti sú teraz najčastejšie v hľadáčiku klientov?

Najvyhľadávanejšie sú 3 + 2, teda tri spálne a dve kúpeľne, ale za tie si treba priplatiť. V prvej línii od mora môžu takéto apartmány stáť aj 250-tisíc eur. Ak ide o penthouse, ceny sa šplhajú na 400-tisíc eur a viac. Bežne majú rozlohu okolo sto štvorcových metrov a viac.

Z ktorých krajín je najviac záujemcov?

Veľmi často prichádzajú klienti zo Slovenska, z Česka, ale aj z Anglicka, potom Nemci, z krajín Beneluxu a Španieli. Poslední menovaní sú aj pre svoju priateľskú povahu veľmi nároční klienti. Najlepšie sa mi pracuje so Slovákmi. Pre rodnú reč aj pre podobnú mentalitu zo vzťahov často vzniknú priateľstvá.

Ako prebiehajú obhliadky realít, keďže ľudia v súčasnosti nemôžu cestovať?

Cestuje sa, ale s obmedzeniami, za prísnych hygienických podmienok. Pred časom odišla „slovenská posádka“ autom. Cestovali na jeden ťah cez francúzsku Riviéru, Taliansko a Rakúsko. Pred odchodom mali PCR test. Hranice zvládli bez problémov, ako cieľ cesty uviedli tranzit. Najviac ich kontrolovali na našich hraniciach, museli ísť opäť na test a počkať si na výsledok. Na porovnanie: nás tu ešte nikto netestoval. Predtým prileteli iní klienti z Viedne s prestupom cez Madrid a ďalej pokračovali letecky do Alicante. Samozrejme, odporúča sa mať pozvanie na obhliadku alebo na notársky termín.

Ak sa niekto bojí a necestuje, stačí mu aj videoprehliadka nehnuteľnosti, na základe ktorej ju kúpi?

Práve v období korony sa táto možnosť využíva čoraz častejšie. Počujem o takých klientoch, ktorí kupujú len po videoobhliadke. Aj ja som mala tú česť predstaviť niekoľko nehnuteľností týmto spôsobom. Osobne ich odporúčam vidieť na vlastné oči a precítiť atmosféru. Ale ak niekto kupuje vyslovene investičnú nehnuteľnosť, v ktorej nebude bývať, potom to môže stačiť.

Aké nehnuteľnosti si Slováci kúpili v posledných dňoch na pobreží?

Byty aj domy v cene od 70-tisíc do 200-tisíc eur.

Najdrahšia ponuka vo vašom katalógu?

Dostala som sa k predaju vily takmer za štyri milióny eur. Majitelia mi dôverujú, že ju predám, keďže mám vraj kontakty na „východný blok“. Pred pár rokmi mali záujemcov z Ruska, pán chcel vilu darovať manželke k narodeninám, ale majitelia si to ešte rozmysleli a z predaja nič nebolo. Dôverujú mi, že ju predám, lebo podľa ich názoru by som mala mať kontakty na „new rich“ klientov.

Prejavil už niekto seriózny záujem o túto rozprávkovú vilu?

Áno, ale nebol zo Slovenska.

EVU ROHRMAN MADOVÚ toto prostredie inšpiruje aj na písanie kníh.

Výhľad z kompletne zariadeného bytu na Costa Blanca. Cena: 166 000 eur

Slováci majú záujem aj o apartmány Benidorm na Costa Blanca. Cena: od 234 000 eur

EVA ROHRMAN MADOVÁ, spisovateľka a realitná maklérka, predáva nehnuteľnosti pri Stredozemnom mori od Valencie po Malagu.

Z luxusného apartmánu Benidorm je krásny výhľad na more.

Apartmány Estepona na Costa del Sol.

Cena: od 216 000 eur Aj prostredie apartmánov Estepona je príťažlivé.

Zdroj: Život; rozhovor

Autor: JOZEF KOLLÁR