Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Byty sú opäť drahšie

“Byty na Slovensku sú stále drahšie. Výška ich cien dosiahla niekoľkoročné maximum. Meter štvorcový stojí v priemere 1 332 eur. Cena bývania bude v najbližšom období podľa odborníkov aj naďalej rásť. Podporí ju najmä vysoký záujem a stabilný výhľad slovenskej ekonomiky.” – Igor Haraj, moderátor TA3.

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 14/05/2017;  Michaela Lovásová]

Michaela Lovásová, redaktorka: “Byty a rodinné domy sú momentálne najdrahšie za posledných osem rokov. Analytici upozorňujú, že ceny sa dostali do rizikového pásma. Vypočítala to Národná banka. Ceny sa tu nachádzali naposledy v roku 2007, tesne predtým, ako vznikla realitná bublina bublina.”

Boris Fojtík, analytik Tatra banky: “Súčasný vývoj cien nehnuteľností nahráva vzniku realitnej bubliny, no v súčasnosti si nemyslíme, že se už v takomto stave. Opatrenia Národnej banky Slovenska by do budúcnosti mali zamedziť vzniku realitnej bubliny.”

Michaela Lovásová: “Ide o obmedzenia pri 100-percentných hypotékach, ktoré centrálna banka iniciovala. Za súčasnú situáciu na realitnom trhu môže podľa odborníkov aj vzrastajúci dopyt po bytoch. A to na súkromné aj investičné účely.”

Ján Palenčár, Národná asociácia realitných kancelárii: “Na počet obyvateľov máme najmenej alebo jeden z najmenej bytov v Európskej únii. Zároveň máme historicky najnižšie úrokové sadzby na hypotekárne úvery. Čiže je dnes naozaj najlacnejšie a najatraktívnejšie si zobrať hypotéku na kúpu bytu.”

Ľuboslav Kačalka, finančný analytik Hospodárskych novín: “Hovorili ľuďom, vezmite si tú hypotéku teraz, teraz je to ešte možné za relatívne lepších podmienok, v budúcnosti to bude ťažšie. A samozrejme, keď ľudia vidia možnosť zobrať hypotéku, tak logicky trošku uponáhľajú nákup nehnuteľnosti.”

Michaela Lovásová: “Odborníci predpokladajú, že ceny starých bytov sa v blízkej budúcnosti stabilizujú. Naopak ceny bytov v novostavbách by mali rásť aj naďalej. Najdynamickejší nárast máme už ale údajne za sebou.”

Boris Fojtík: “Preto je úvaha nad predajom nehnuteľností relatívne rozumná. Na druhej strane pre väčšinu konzervatívnych investorov by investovanie do nehnuteľnosti malo naďalej prinášať pomerne zaujímavý výnos.”

Michaela Lovásová: “Z dlhodobého hľadiska by situáciu mohol zmierniť aj fakt, že vo väčšine regiónov cena bytov nerastie rovnakým tempom ako priemerná mzda domácností. Cenové tlaky by tak mali poľaviť.”