Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Byty dražejú. Developeri vytiahli inflačné doložky

Kupujúci sa stretávajú s dodatočným zvyšovaním cien už rezervovaných nových nehnuteľností, a to zhruba o päť až desať percent.

Pre situáciu v stavebníctve vás žiadame za byt doplatiť desať percent. S takýmito klauzulami sa stretávajú mnohí ľudia, ktorí si v poslednom čase objednali novú nehnuteľnosť. Majú dve možnosti. Buď si priplatia, alebo sa nároku vzdajú. Vývoj na trhu je však neúprosný. Ceny idú ďalej hore a objekt v pôvodnej sume zoženú ťažko.

Desať percent navyše cez inflačnú doložku pri cenách bytov môže a nemusí stačiť,“ hovorí k tohtoročnému dianiu šéf Zväzu stavebných podnikateľov Pavol Kováčik. Ak sa podľa neho stihla do jarného cenového skoku hrubá časť budovy, spomínaný nárast na dorábky je až príliš. V opačnom prípade to však môže byť málo. Kto si myslí, že na budúci rok nastane úľava, je na omyle. „Zdražovanie bude pokračovať. Idú totiž hore ceny elektriny aj plynu a výroba stavebných materiálov je mimoriadne energeticky náročná,“ dodáva Kováčik. To naznačuje aj realitný sektor. „Dodatky, ktoré by súviseli so zvyšovaním stavebných nákladov, klientom nedávame. Vyššie ceny vstupov sa však môžu premietnuť do nových projektov a voľných bytov,“ uvádza Daniel Suchý, hovorca J&T Real Estate.

Kalkulácie developerov z úvodu roka už dnes stoja na vode. Doložky preto podľa právnika ochránia aj kupujúceho. „Všetko ide hore raketovou rýchlosťou a pri zmluvách uzatváraných na dlhší čas sa týmto spôsobom vedia obe strany ochrániť,“ vysvetľuje Ján Kapec z HAVEL & PARTNERS. Výrobcovia tehál či polystyrénu nevedia uspokojiť silný dopyt vo svete. Podľa Štatistického úradu došlo v júli k 12,5-percentnému zdraženiu materiálov. A nehfnuteľnosti sa v druhom kvartáli tiež vyšvihli, podľa údajov NBS o takmer 19 percent na 2 052 eur za štvorcový meter.

 

Zdroj:  finweb.hnonline.sk

Autor: Veronika Hubinská