Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Byty dosiahli vo väčšine krajských miest svoje nové maximá

Bratislava – Dopyt Slovákov po bývaní neutícha. Svojej povesti, že najradšej bývajú vo vlastnom, nezostávajú nič dlžní. Podľa čísel z európskych štatistík deväť z desiatich Slovákov býva vo vlastnej nehnuteľnosti. Tento podiel je medzi 27 krajinami Európskej únie tretí najvyšší, hneď po Rumunsku a Maďarsku, kde vlastní nehnuteľnosť takmer 100 percent obyvateľstva. Hoci súčasná popularita hypoték by mohla vytvárať dojem, že hypotéku má azda každý, nie je to tak. Sedem z desiatich Slovákov vlastní nehnuteľnosti bez hypotéky. Rok 2020 sa už zapísal do histórie rekordným rastom cien bytov a rekreačných nehnuteľností. Vďaka mimoriadne priaznivým úrokom hypoték sa developerom darí predávať byty v nových projektoch. „Rezidenčné nehnuteľnosti dosiahli vo štvrtom kvartáli roku 2020 vo väčšine krajských miest svoje nové maximá. Na prvý pohľad sa môže zdať, že realitný trh sa nepochopiteľným spôsobom vzďaľuje realite, uvádza vo svojom komentári Martin Lazík, analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

V krajských mestách rástli ceny

Záver roka prekvapil návratom výrazného rastu cien v krajských mestách. Napríklad Žilina si pripísala takmer 240 eur za štvorcový meter s najvýraznejším percentuálnym skokom v ostatnom období. V absolútnom vyjadrení však vedie Bratislava – Staré Mesto, kde sa priemerná cena zvýšila až o 275 eur za štvorcový meter. „Hlavným ťahúňom výrazného nárastu cien v krajských mestách sú najmä novostavby. Projekty, ktoré prichádzajú na trh, v každom meste prekvapujú novými a odvážnymi cenníkmi. Novostavieb v ponuke nie je také množstvo, aby si vytvárali vzájomnú konkurenciu, respektíve sa zameriavajú na úplne odlišné cieľové skupiny. Relatívna voľnosť v cenotvorbe tak prináša rôzne rekordy,“ objasňuje Martin Lazík. Priemerná cena trojizbových bytov na štvorcový meter sa v krajských mestách zvýšila celkovo viac ako o štyri percentá. Na rozdiel od dvojizbových bytov, ani v jednom krajskom meste analytici nezaznamenali pokles, čo pri medzikvartálných porovnaniach nebýva celkom zvykom. „Rok 2019 sme uzatvorili s priemernou cenou dvojizbových bytov v krajských mestách 2 044 eur za štvorcový meter a rok 2020 sme ukončili na priemernej úrovni 2 303 eur. Na konci roka 2019 mali trojizbové byty v centrách krajov priemernú cenu 1 886 eur za štvorcový meter, na konci roka 2020 bola už 2 102 eur. Medziročne si pripísali nárast o viac ako 11,4 percenta,“ uviedol Martin Lazík. Dynamika rastu cien bytov v Bratislave sa však mierne spomalila. „Koncom roku 2020 priemerná cena voľných bytov na trhu dosiahla hodnotu 2 739 eur bez DPH za štvorcový meter, čo predstavuje nové pokrízové maximum od roku 2008,“ vyčíslil Peter Ondrovič z realitnej spoločnosti Lexxus.

Prenájom zarábal menej

Koronakríza tvrdo zasiahla aj trh s prenájmami bytov. Majitelia nehnuteľností prišli nielen o príjem od turistov za krátkodobé ubytovanie, ale aj od študentov, ktorí zostali na dištančnom štúdiu. Firmy poslali zamestnancov na home office do svojich domovov, obmedzili pracovné cesty a znížil sa aj počet ľudí prichádzajúcich za sezónnymi prácami. O zlých časoch hovorí aj analytik Martin Lazík: „Po dlhých rokoch mierneho rastu až stagnácie nastal v roku 2020 pokles, ktorý je pri dvojizbových bytoch v centre Bratislavy až mínus 18 percent oproti štvrtému kvartálu roku 2019. Celoslovenský priemer krajských miest vykazuje medziročný pokles cien nájmov dvojizbových bytov o 2,4 percenta. Ceny nájmov trojizbových bytov sa znížili o 2,6 percenta. Pri nízkych cenách nájmu však nejde o výrazný prepad.“ Niektorí odborníci z realitných kancelárií odhadujú, že časť prenajímateľov môže riešiť situáciu aj predajom investičnej nehnuteľnosti. Prieskumy bánk, ktoré si preverujú očakávané problémy so splácaním hypoték, podľa Lazíka zatiaľ ukazujú veľmi dobrú prognózu. Kondícia dlžníkov (na rezidenčnom trhu) sa zdá uspokojivá a nie je časovanou bombou. „Ak sa podarí zachrániť čo najviac pracovných miest, je možné, že realitný trh prečká túto krízu posilnený, ale so zvýraznenými regionálnymi a sociálnymi rozdielmi,“ dodáva. Analytici upozorňujú, že v roku 2021 bude nedostatok bytov, lebo sa začalo stavať menej. Stále bude veľký dopyt, možno však očakávať spomalenie rastu cien nehnuteľností. (MSA)

2 102 EUR bola na konci roka 2020 priemerná cena za štvorcový meter trojizbového bytu v krajskom meste.

Zdroj: Hospodárske noviny; REALITY A EKOLÓGIA