LONDÝN. Bohatí zahraniční investori, ktorí vložili svoje peniaze do lukratívnych nehnuteľností v Londýne, pravdepodobne časť z nich predajú po zavedení nových protikorupčných pravidiel.
[sme.sk; 15/05/2016; TASR ; Zaradenie: Svet]
Po zmene pravidiel každá zahraničná firma, ktorá investuje do majetku v Británii, bude musieť zapísať do verejného registra meno skutočného vlastníka. Ich cieľom je boj proti schránkovým firmám a utajovaniu identity skutočných majiteľov. Informoval o tom na svojej internetovej stránke britský denník Guardian.
Potrebujú meno skutočného vlastníka
Bohatí oligarchovia a miliardári zo šoubiznisu aj technologických firiem z celého sveta sa tak budú musieť vzdať plánov na kúpu domu v Británii.
Po novom už totiž nebudú môcť udržať v tajnosti svoju totožnosť tým, že si nehnuteľnosť kúpia prostredníctvom zahraničnej firmy, cituje Guardian Trevora Abrahmsohna, majiteľa realitnej kancelárie Glentree, ktorá predávala nehnuteľnosti miliardárom z Ruska, Nigérie a Číny.
Po zmene pravidiel každá zahraničná firma, ktorá investuje do majetku v Británii, bude musieť zapísať do verejného registra meno skutočného vlastníka. To odradí mnohých zahraničných “investorov”. Má to však zabrániť korupcii, praniu špinavých peňazí a zneužívaniu realitného trhu v Londýne na investície príjmov ukrytých v daňových rajoch prostredníctvom schránkových firiem.
Abrahmsohn odhaduje, že zhruba polovica z jeho klientov si kúpila dom v Londýne od zahraničnej firmy.
Nové pravidlá
Nové pravidlá predstavil vo štvrtok britský premiér David Cameron. A podľa vládneho návrhu sa budú tieto pravidlá vzťahovať aj na firmy, ktoré už vlastnia nejaký majetok v Británii. To znamená, že už onedlho budú zverejnené detaily a mená desiatok tisícov vlastníkov nehnuteľností. Zo zhruba 100-tisíc nehnuteľností a pozemkov v Británii, ktoré vlastnia cudzie firmy, sa viac ako 44-tisíc nachádza v Londýne.
No tieto pravidlá zasiahnu aj ľudí, ktorým nejde o ukrývanie peňazí, ale o ochranu súkromia a bezpečia svojich rodín, ako sú napríklad mediálne hviezdy či tzv. internetoví miliardári. Dôvod, pre ktorý kupujú domy prostredníctvom firiem, je tak úplne legitímny. A takýchto prípadov je podľa Abrahmsohna väčšina.
http://s.sme.sk/r-rss/20163868/ekonomika.sme.sk/britania-meni-pravidla-nakup-nehnutelnosti-sa-zmeni.html