Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Bratislava má nový rekord. V hlavnom meste vyrástlo najviac bytov za desať rokov

Najväčší záujem bol o dvoj- a trojizbové byty, ceny už však rástli pomalšie.

V minulom roku J&T dokončila v Bratislave dva veľké realitné projekty. 24-poschodový vežiak v Petržalke s takmer 300 bytmi a komplex kancelárií a bytov pod hradom.

Dokopy tak iba tieto dva projekty priniesli do hlavného mesta takmer 500 nových bytov, s ich predajom však nebol žiadny problém.

“Oba naše projekty, teda Zuckermandel i Fuxova, sú vypredané, pričom byty v projekte Fuxova boli predané ešte pred kolaudáciou, teda začiatkom roka 2018,” potvrdila hovorkyňa spoločnosti Daniela Stričková.

Podobná situácia je aj pri ďalšom veľkom projekte v rámci Starého Mesta, a to Blumental Residence, ktorý priniesol ďalších takmer 200 bytov. V Bratislavskom kraji sa tak vlani dokončilo takmer šesťtisíc bytov, čo bolo najviac za posledných desať rokov.

Rekordy padali nielen čo sa týka dokončených bytov, ale aj dopytu.
“Mali sme historicky najvyšší záujem, bolo to spôsobené do veľkej miery vývojom ekonomiky a pozitívnou spotrebiteľskou náladou, ktorá je podporená aj veľmi nízkymi úrokovými sadzbami na hypotéky,” skonštatoval prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár.

Na dopyte sa podľa neho neprejavilo ani letné sprísnenie čerpania úverov. Ako dodal, v kurze boli predovšetkým dvoj- a trojizbové byty, ktoré spolu tvorili 60 percent zo všetkých predaných nehnuteľností na bývanie.

Záujem o nové bývanie by mal pretrvávať aj v tomto roku, jeho ceny však už podľa makroanalytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej nebudú rásť tak rýchlo. To bolo vidieť už aj vlani.

“Podľa údajov Národnej banky sa v roku 2018 priemerná cena nehnuteľností na bývanie zvýšila o 5,2 percenta, čo oproti roku 2017, kde rástla 6,3-percentným tempom, predstavuje mierne spomalenie rastu,” poukázala.

 [finweb.hnonline.sk; 11/03/2019; Kristína Votrubová ; Zaradenie: Domáca ekonomika]