Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Aké zmeny prinesie rok 2016 v hypotékach?

Ten, kto sleduje hypotekárny trh vie, že v súčasnosti sú hypotéky poskytované za veľmi výhodných podmienok. Pred 17 rokmi, keď sa na trhu objavila prvá hypotéka, úrokové sadzby začínali na najnižšej úrovni 13,5 % a potrebovali sme zhruba jeden mesiac na jej vybavenie.

[webnoviny.sk; 02/11/2015; WBN/PR ; Zaradenie: Ekonomika]

Dnes najnižšie úroky začínajú tesne pod 2%, hypotéku vybavíme za pár dní a potrebujeme k tomu oveľa menej dokladov ako kedysi. Podľa Andreja Aradyho, analytika VÚB banky, “v súčasnosti sú hypotéky historicky najlacnejšie a dobrou správou je, že rok 2016 by na tom nemal veľa zmeniť.” Na našom trhu aktuálne existuje 8 bánk, ktoré poskytujú hypotekárne úvery.

Rok 2016 prinesie niekoľko zmien v podobe novej legislatívy. Rámcové mantinely určuje Národná banka Slovenska tak, aby sa hypotekárny trh neprehrial, inak povedané, aby banky poskytovali hypotekárne úvery obozretne.

Národná banka Slovenska stráži 3 základné oblasti:

1. LTV

Pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti (LTV = loan to value). Banky v súčasnosti nemôžu poskytovať hypo úvery s LTV nad 100%. Postupne klesá aj počet nových hypoték s LTV medzi 90% a 100%. V praxi to znamená, že banka vám neposkytne vyššiu hypotéku ako je hodnota nehnuteľnosti, ani hypotéku, ktorá je v rovnakej výške ako vaša nehnuteľnosť. Pri kúpe nehnuteľnosti na hypotéku budete musieť mať našetrené zhruba 30% ceny nehnuteľnosti a zvyšok vám požičia banka.

2. Limit na splatnosť

Maximálna splatnosť úverov zabezpečených nehnuteľnosťou (hypotéky, medziúvery a stavebné úvery) je 30 rokov. Pri ostatných úveroch je maximálna splatnosť 9 rokov a od 1.1.2016 sa ešte o rok zníži, čím sa dostane na úroveň 8 rokov.

3. Stresové testovanie klientov

Banky budú posudzovať klienta nie len z aktuálnej schopnosti splácať úver, ale aj z pohľadu, či bude schopný splácať úver aj pri zvýšení úrokovej sadzby o 2%.

Čo nás ešte čaká v roku 2016

Pripravuje sa nová legislatíva – Zákon o úveroch na bývanie. Schválenie sa očakáva v I. kvartáli 2016. Zákon by mal priniesť tieto zmeny:

 

Zdroj – VÚB, webnoviny.sk