Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Na stavebné povolenie na Slovensku si treba počkať až 286 dní

Kým Slováci získajú povolenie, Čína postaví nový most

[HN; 212/2017; 07/11/2017; Erik Vrábel ]

Bratislava – Zo 185 porovnávaných krajín je Slovensko na 91. mieste v rámci vybavovania stavebného povolenia. Rebríček zverejnila Svetová banka v každoročnej správe Doing Business.

Pred Slovenskom sú napríklad aj africké krajiny Džibutsko a Angola. Najlepšie hodnotenie získalo podľa Svetovej banky Dánsko. Povoľovací proces tu trvá približne dva mesiace. Naopak, najhoršie v hodnotení vyšiel Afganistan. Okrem samotnej dĺžky stavebného konania však Svetová banka hodnotí napríklad aj zložitosť alebo transparentnosť. Ak by sa mal rebríček venovať len dĺžke stavebného povolenia, najhoršie by na tom bola Kambodža so 652 dňami. Na Slovensku trvá podľa správy Doing Business stavebné povolenie 286 dní.

Rýchla Čína

Krátkym časom výstavby je vo svete známa Čína. Číňania postavili pred dvomi rokmi kratší most Sanyuan v Pekingu za 48 hodín. No rýchlostný problém im nerobia ani náročnejšie stavby. Na juhozápade krajiny otvorili v decembri minulého roka najvyšší most na svete Pejpchanťiang. Vo výške 565 metrov ho postavili za tri roky a jeho dĺžka je 1 340 metrov. Najvyšší most na Slovensku, Valy, staval Váhostav štyri roky, no jeho dĺžka je viac ako dvakrát menšia. Meria len 591 metrov a je vo výške 84 metrov.

“Trvanie povoľovania novej výstavby je na Slovensku veľkým problémom,” hovorí výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek. Podľa neho je proces v porovnaní s ostatnými krajinami nadmerne komplikovaný a jeho dĺžka je len ťažko predvídateľná z dôvodu možností rôznych odvolaní. Okrem toho do samotného stavebného konania vstupujú ďalšie subjekty, ktoré proces predlžujú.

“Tak ako je systém dnes nastavený legislatívou, do priebehu stavebného konania sa zapája až príliš veľké množstvo tretích strán, čím sa otvára naozaj veľmi veľký priestor aj na korupčné prostredie,” myslí si Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus. Konateľ realitnej spoločnosti Re/Max Alexander Krajňak hovorí, že závisí od samotného projektu, či ide o individuálny rodinný dom alebo developerský projekt. “Navyše stavebný úrad má síce lehotu na rozhodnutie 60 dní a všetky ostatné dotknuté inštitúcie zväčšia 30 dní, v ktorý deň lehoty ľudia dostanú odpoveď, je otázne,” tvrdí Krajňak. Dodáva, že opakovaným vyzývaním na opravy a doplnenia podanej žiadosti sa často neúmerne predlžujú lehoty až do extrémov a ide o niekoľkomesačné či ročné obdobia. Podľa ministerstva je často problémom aj samotný stavebník.

“Ak navrhovateľ podá žiadosť bez všetkých potrebných náležitostí, stavebný úrad je nútený vydať výzvu na doplnenie a konanie prerušiť,” informuje Karolína Ducká, hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby. Aj podľa advokáta Milana Ficeka sa najviac predlžujú samotné stavebné konania práve zúčastnenými osobami a aj samotným stavebným úradom.

Proces sa má skrátiť

So susednými krajinami sa môžeme porovnávať. “Sme na tom lepšie ako Maďarsko či Česko a horšie ako Poľsko a Rakúsko. Z hľadiska miery nákladov sme na tom však najlepšie,” vysvetľuje Krajňak. Dodáva, že aj počet procedúr, ktoré je potrebné absolvovať v súvislosti s vydaním stavebného povolenia, je u nás najnižší, polovičný oproti Česku a Maďarsku. Na zlepšenie stavebných procesov je však už podľa ministerstva schválený reformný zámer, ktorý nás má posunúť do prvej desiatky Únie. Erik Vrábel

286 DNÍ trvá podľa Svetovej banky stavebné povolenie na Slovensku.