Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Realitná kalkulačka

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka TA3: “Približná cena akéhokoľvek bytu na Slovensku sa dá zistiť jednoduchším spôsobom, umožňuje to nová realitná kalkulačka, do ktorej stačí zadať základné údaje o nehnuteľnosti. Na webe ju zverejnil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií. Odborníci ju hodnotia pozitívne, ale upozorňujú, že je potrebné odstrániť ešte viacero nedostatkov.”


[TA3, 18:30; Hlavné správy; 13/03/2016;  Daniel Horňák]

Daniel Horňák, reportér TA 3: “Ak nechcete platiť odborníka za určenie ceny konkrétneho bytu a stačí vám aj hrubý odhad, nová kalkulačka na internete vám uľahčí život. Po uvedení základných údajov o rozlohe, stave a vybavení bytu vám táto kalkulačka vypočíta jeho približnú hodnotu. V Bratislave a v Košiciach dokonca aj vzhľadom na jeho lokalitu podľa ulice, v ostatných mestách zatiaľ počíta len priemerné ceny na základe iných faktorov.”

Rastislav Gábik, analytik Inštitútu finančnej politiky: “Sú tam iné premenné, ktoré teda charakterizujú tú lokalitu, napríklad miera nezamestnanosti, počet obyvateľov alebo atraktivita tej danej oblasti z pohľadu turizmu.”

Daniel Horňák: “Odborníci kalkulačku vítajú, ale s výhradami. V niektorých prípadoch môže mať veľké odchýlky. Neposudzuje napríklad, či je bytovka zateplená, v akej je lokalite, či nie je náhodnou v blízkosti smetiska alebo železníc. Rovnako by bolo vhodné ju napojiť na aktuálne cenové údaje.”

Ján Pálenčár, Národná asociácia realitných kancelárií: “Táto kalkulačka cien nehnuteľností vychádza z ponukových cien nehnuteľností v roku 2012. Takže musíme počítať pri návšteve tejto kalkulačky a pri orientovaní sa v cenách nehnuteľností s odchýlkami, ktoré môžu byť niekde na úrovni plus, mínus desať až dvanásť percent.”

Daniel Horňák: “Analytici inštitútu o týchto rezervách vedia, je len na rozhodnutí kompetentných, či sa na realitnej kalkulačke bude pracovať ďalej. Jej doladenie by mohlo napríklad pomôcť k vytvoreniu reálnych cenových máp, tie by mohla vláda v budúcnosti použiť na nastavenie sadzieb dane z nehnuteľnosti podľa ceny konkrétnych realít.”

Rastislav Gábik: “Bol by to celkom vhodný počiatočný krok, ale samozrejme ešte by si to vyžadovalo potom veľa úsilia.”