Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Prázdne byty z Airbnb môžu zmeniť trh nájmov

Koronavírus zasiahol aj turizmus, ktorý súvisí aj s prenájmami bytov.

Marcový šok, aprílové vracanie sa do normálu a májové otázniky? Otázok, ktoré sa aktuálne vynárajú nad ďalším vývojom na realitnom trhu nájmov, je mnoho. Situáciu pritom ovplyvňujú aj faktory, ktoré tu doteraz neboli. Napríklad stovky prázdnych bytov, ktoré sa prenajímali cez službu Airbnb, návraty mnohých Slovákov zo zahraničia aj nejasné otázky okolo vývoja ekonomickej situácie.

Marcový šok

Trh prenájmov bytov je špecifický a úzko previazaný na ceny nehnuteľností. Keď rastú ceny bytov, rastú aj ceny nájmov. Vlani zaznamenala poradenská spoločnosť Bencont Investments 20-percentný nárast cien nájmov. Kým v roku 2018 sa priemerná cena mesačného prenájmu v Bratislave pohybovala na úrovni 710 eur, vlani už preskočila 900-eurovú hranicu.

Situácia by sa dramaticky nemenila ani tento rok, prišla však pandémia koronavírusu. Vývoj na trhu tak bol v posledných týždňoch turbulentný. Celé to odštartovalo zmrazenie v polovici marca. “Od 16. do 29. marca sme zaznamenali prepad dopytov, pričom sme sledovali, že klienti stále zobrazovali ponuku, ale nevolali,” približuje partner realitnej kancelárie Herrys Filip Žoldák.

Od konca marca sa situácia začala pomaly vracať do normálu. “Od 30. marca evidujeme postupný nárast, pričom po Veľkej noci sa dostávame späť na čísla spred 16. marca. Ako v počte dopytov, tak v počte uzavretých nových obchodov,” porovnáva Žoldák.

Práve pri nájmoch sú skoky najvýraznejšie. V niektorých prípadoch totiž ľudia vedia nájom oddialiť. Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus, však upozorňuje na odlišné správanie v prípade nájmov bytov a rodinných domov. “Zatiaľ čo trh nájmov s bytmi a apartmánmi je naďalej relatívne živý s kladnými pohybmi a prírastkami, trh rodinných domov sa uberá opačným smerom,” hovorí Ondrovič.

Bude nový typ nájomníkov

Podľa Žoldáka sa dnes vlastníci bytov musia prispôsobovať zníženému dopytu. “Záujemcovia o prenájom absolvujú viac obhliadok ako pred mesiacom, čo motivuje vlastníkov k väčšej flexibilite a ochote robiť kompromisy,” opisuje jednu zo zmien.

Turbulentné dianie na trhu vytvára aj nové skupiny zákazníkov. “Zaznamenali sme zvýšený záujem o prenájom bytov, ktorý súvisí s návratom Slovákov zo zahraničia. Nie každý má kde bývať, preto si prenajímajú byty,” prezrádza Rastislav Štalmach, majiteľ realitnej kancelárie Archeus. Relevantné dáta v tejto súvislosti neexistujú.

Trend návratu Slovákov dlhodobo žijúcich v zahraničí pritom platí nielen pre veľké, ale aj menšie mestá. Nájmom môže do kariet nahrávať aj to, že pre nepriaznivú situáciu mnoho záujemcov odloží nákup nehnuteľnosti. “Záujem o kúpu nehnuteľnosti trocha ochladol.

Dôležitý bude vývoj zamestnanosti a prístup bánk, ktoré už sprísnili podmienky poskytovania hypoték. To však paradoxne trhu trocha prospelo a situácia sa stabilizuje,” vysvetľuje Štalmach. Do realitných kancelárií zamierila aj solventnejšia klientela.

“Zaznamenali sme dopyt investorov v rámci prémiového segmentu, ktorí riešia obavy zo straty hodnoty peňazí investíciou do nehnuteľnosti,” prezrádza Žoldák. Aj tieto nehnuteľnosti nakoniec môžu slúžiť na následný nájom.

Čo bude s Airbnb?

Na trh nájmov môžu veľmi rýchlo pribudnúť desiatky až stovky nehnuteľností. “Vzhľadom na to, že sa zastavil trh prenájmov cez Airbnb a Booking, očakávam, že väčšina bytov sa bude prenajímať dlhodobejšie. V takomto prípade môže prísť na trh zvýšený počet bytov na prenájom,” myslí si Štalmach. Podľa jeho slov to môže mať vplyv na ceny prenájmov.

“Záležať však bude na lokalite v rámci jednotlivých miest,” naznačuje Štalmach. Len na porovnanie, aj pri bežnom hľadaní prechodného bývania v hlavnom meste má Airbnb vyše 300 ponúk. Bytov, apartmánov či domov, ktoré majitelia núkajú takto na prenájom, je však omnoho viac. Realitní makléri poukazujú na to, že turbulentné zmeny môžu ovplyvniť niektoré projekty.

“Najväčšie riziko zo vzniknutej situácie hrozí na trhu nájmov pre nové koncepty nájomného bývania, ktoré sa v poslednom období na trhu vytvárali a postupne si stanovovali pravidlá na fungovanie,” naznačuje Ondrovič. Podľa jeho slov to môže ohroziť projekty, ktoré chceli v rámci ponuky vytvárať aj byty určené na prenájom. Trh sa začal pomaly zviechať.

Oslovení makléri sa zhodujú, že je stále mnoho otázok, ktoré nevedia zodpovedať. “Otázkou je, na akú úroveň je schopný sa trh spamätať, momentálne je na dvojtretinovej úrovni v porovnaní s koncom roka,” porovnáva Žoldák. Situácia bude jasnejšia o pár týždňov.

“Celkové závery a relevantný pohľad na ďalšie smerovanie a vývoj trhu bude možné zhodnotiť až po opätovnom štarte hospodárstva a postupnej normalizácii života v krajine,” myslí si Ondrovič. Tomáš Vašuta

[SME; 111/2020; 15/05/2020; s.: 11; Tomáš Vašuta ; Zaradenie: Ekonomika]