Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Obytné budovy ťahá nahor súkromný sektor

Bratislava – Výstavbe pozemných stavieb, vrátane tých rezidenčných, jednoznačne dominuje súkromný sektor.

Štát alebo samosprávy postavili minulý rok len 1,3 percenta zo všetkých nových bytov. Firmám pôsobiacim v pozemnom stavebníctve sa skutočne veľmi darí, pretože nie sú také závislé od štátnych zákaziek. Tie najlepšie a najžiadanejšie sú dnes plne vyťažené a práce majú na roky dopredu,  komentuje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska
Pavol Kováčik.

[HN; 249/2018; 31/12/2018; s.: 3; Redakcia ; Zaradenie: TÉMA DŇA]

Dominujú haly a kancelárie

Výstavba bytových a nebytových budov má dlhodobo dominantný podiel na produkcii celého stavebného segmentu, jej podiel sa pohybuje nad 60 percentami. V rámci pozemných stavieb zasa dominujú nehnuteľnosti určené pre logistiku a priemysel. Najvýznamnejšími stavbami minulého roka boli podľa Almanachu ABS nové haly pre automobilky Volkswagen, Jaguar Land Rover a logistické priestory pre Amazon v Mountparku v Seredi.

V hlavnom meste sa na rozvoji pozemného stavebníctva podieľajú najmä developeri, a to výstavbou administratívnych budov.

Najväčší stavebný pretlak v roku 2018 bol podľa združenia Bratislava Re search Forum v mestských častiach Staré Mesto a Nové Mesto. O nové kancelárie v Bratislave je však stále veľký záujem. Transakcie, ktoré boli uzatvorené počas druhého kvartálu 2018, dosiahli výmeru 54 500 štvorcových metrov, čo v porovnaní s prvým kvartálom 2018 predstavuje 102-percentný nárast transakcií, vyčíslilo združenie.

Podľa analýzy CEEC Research bude v hlavnom meste naďalej najväčší dopyt po kancelárskych priestoroch, pričom presne opačná situácia je v ostatných regiónoch, kde dominuje dopyt po nových bytoch.

Drahé bývanie

To však neznamená, že byty v hlavnom meste nie sú žiadané. Až tretina nových bytov totiž vlani vznikla v Bratislave a ich ceny atakujú pokrízové maximá. V druhom kvartáli 2018 presiahla priemerná cena predaného štvorcového metra dvetisíc eur. Úlohou štátu je v takomto stave zabezpečiť cenovo dostupné nájomné bývanie.

Podľa Daniely Špirkovej zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave je motivácia developerov stavať nájomné byty nízka, pretože orientácia na nízke príjmové skupiny ľudí sa im zdá nerentabilná.

Zmena sa dá podľa Národnej asociácie realitných kancelárií docieliť len prijatím legislatívnych opatrení, ktoré budú súkromný sektor motivovať. Ide napríklad o daňové úpravy a zavedenie možnosti odpočítania DPH pri výstavbe nájomných bytov, menuje prezident asociácie Ján Palenčár. Radovan Jankovič

60 PERCENT je podiel bytových a nebytových budov na produkcii celého stavebného sektora výstavby.