Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Miesto, kde by ste chceli pracovať

Už na budúci rok by mali v Silicon Valley ukončiť práce na komplexe Apple Campus 2

V obrovskom modernom a ekologicky mimoriadne priateľskom areáli, rozkladajúcom sa na ploche sedemsto štvorcových kilometrov, nájde prácu, zábavu i relax vyše trinásťtisíc zamestnancov. Za veľkolepým projektom stojí americká technologická spoločnosť Apple. Steve Jobs totiž chcel mať centrálu, ktorá by bola výnimočná vo všetkých smeroch, kde sa na jednom mieste stretnú najmodernejšie technológie, pekné prírodné prostredie a skvelé pracovné podmienky. Aby mal istotu, že sa tak naozaj stane, ešte pred smrťou v roku 2011 sa sám podieľal na architektonickom návrhu. ,,Bude to najzelenšia administratívna budova na svete,” doplnil nedávno šéf spoločnosti Tim Cook.

[Plus 7 dní; 33/2016; PETER GALAN]

applec1

Stavba budúcnosti: Hlavným centrom zeleného areálu sa stane štvorposchodová kruhová budova, ktorej obvod presahuje 1,6 kilometra, s niekoľkými podzemnými podlažiami na +parkovanie vyše 10-tisíc vozidiel a tisícky bicyklov. Bicykle budú služobné, určené na presun pracovníkov v komplexe.

Okrem kancelárií s veľkými presklenými stenami tu nájdeme prezentačné auditórium zasadené do podzemia s tisíckou miest, kde bude Apple uvádzať svoje produkty, výskumné stredisko, rozsiahlu kaviareň s rozmermi futbalového ihriska, reštauráciu s letnou terasou, kde vraj budú pripravovať tie najkvalitnejšie jedlá, wellness či megafitnes v hodnote zhruba sedemdesiat miliónov dolárov. Zmestí sa tam naraz až dvadsaťtisíc ľudí.

Tvorcovia projektu nezabúdajú ani na vonkajšie priestory. Tie sú pretkané kilometrami chodníčkov pre chodcov, cyklistov i bežcov. Okolie budovy umelo zalesnili tak, že až osemdesiat percent areálu bude tvoriť zeleň. Tá má nielen skrášliť prostredie, vytvárať pohodu a priestor na oddych, ale i skvalitniť ovzdušie. Výber viac než sedemtisíc stromov, kríkov a kvetín bol naozaj dôkladný. Všetky musia byť nenáročné na zavlažovanie, aby sa nezvýšila spotreba vody. Väčšinu budú tvoriť ovocné dreviny, na hlavnom nádvorí zase nájdeme asi tristo výnimočných druhov rastlín, ktoré majú vytvoriť pôsobivé arborétum.

Kozmická loď: S prvými návrhmi supermoderného kancelárskeho projektu prišiel ešte v roku 2009 spoluzakladateľ spoločnosti Steve Jobs. Chcel vytvoriť niečo výnimočné a je pravdepodobné, že budova v tvare uzatvoreného kruhu mala pre neho hlbší zmysel. Nakoniec dostala interný názov Spaceship – Vesmírna loď, čo je pre svetoznámu počítačovú firmu celkom príznačné. Finálny projekt vytvoril známy britský architekt Norman Foster, ktorý v minulosti projektoval napríklad štadión Wembley v Londýne a podpísal sa aj pod rekonštrukciu budovy Ríšskeho snemu v Berlíne.

Ukončenie stavby bolo naplánované na rok 2015 a predpokladaný rozpočet predstavoval tri miliardy dolárov. Požiadavky úradov hlavne na kvalitnejšie zabezpečenie proti zemetraseniu a pomalosť dodávateľov všetko zmenili. Campus otvorí svoje brány pravdepodobne až začiatkom budúceho roka a odhadované náklady sa pohybujú na úrovni piatich miliárd. Pre gigant, akým Apple rozhodne je, to však nie je suma, ktorá by čokoľvek ovplyvnila.

applestavba

Z megavýstavby sa, pochopiteľne, tešia aj obyvatelia 60-tisícového mestečka Cupertino, na ktorého území už jeden campus tejto počítačovej spoločnosti leží. Nielenže tu nájdu množstvo dobre platenej práce, ale zase sa o niečo zvýšia ceny ich nehnuteľností a do mestského rozpočtu pribudnú ďalšie dane. Zahustenie dopravnej siete prijímajú ako nutné zlo. Nehovoriac o tom, že Apple sľubuje maximálnu možnú mieru využívania hromadnej dopravy.