Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bývania ďalej klesajú. Kedy narazia?

bývanie

Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií sa môže trend otočiť v prípade, že Slováci akceptujú aktuálnu výšku úrokových sadzieb.

Bratislava – Takto pred rokom prišlo na realitnom trhu k zásadnému zlomu. Po kontinuálnom raste, ktorý nafukoval cenovú bublinu do širokých rozmerov, sa kupujúci v novembri 2022 konečne dočkali úľavy. Už vtedy Národná banka upozornila na spomalenie tempa rastu cien, ktoré napokon predpovedalo vývoj ďalších kvartálov. Od konca vlaňajška totiž sumy začali rapídne klesať a inak to nebolo ani teraz. V medziročnom porovnaní tretích kvartálov sa podľa posledného reportu ceny prepadli o vyše desať percent a zlacnenie sa týkalo celého Slovenska. Priemerná cena bytov sa dostala na úroveň 2 701 eur za štvorcový meter. Do blízkej budúcnosti slovenská centrálna banka očakáva, že zlacňovanie bude pretrvávať aj naďalej. HN sa preto pýtali odborníkov na realitný trh, aké scenáre sú v hre, aké faktory ovplyvnia situáciu a aký trend môžeme na trhu očakávať na prelome rokov. Odpovedali prezident Národnej asociácie realitných kancelárií, analytik Realitnej únie, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko a partner realitnej kancelárie Herrys.

1. Dokedy budú klesať ceny nehnuteľností a aké faktory ovplyvnia situáciu?

Ján Palenčár,

prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Základným faktorom je najmä dopyt po kúpe nehnuteľností, spojený s kúpyschopnosťou Slovákov. Tá je do veľkej miery závislá od vývoja hypotekárneho trhu a úrokových sadzieb. Je však dôležité povedať, že v posledných mesiacoch sme zaznamenali zmenu v správaní klientov. Množstvo Slovákov prijalo vyššie úrokové sadzby a pochopilo, že ak túžia po vlastnom bývaní, musia pristúpiť na nové podmienky na trhu.

Vladimír Kubrický,

analytik Realitnej únie Slovenskej republiky Pokles cien v najbližších mesiacoch už nebude dramatický, čísla môžu pripomínať skôr stagnáciu. O dva mesiace budeme mať „rok, keď klesli ceny nehnuteľností“, za sebou. Ten ďalší už môže skončiť v pluse. Všetko sa bude odvíjať od vývoja ekonomiky, rastu miezd a úrokových sadzieb na hypotéky.

Michal Pružinský,

analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Závisí to hlavne od lokality. V krajoch a okresoch, kde je nízka kúpna sila, nižšie platy, je možné, že ceny boli viac nadnesené. Ľudia tu budú chcieť alebo potrebovať predávať, čo sa môže premietnuť do ďalšieho poklesu. Avšak v silnejších regiónoch ako Bratislava, Košice, Žilina či Trnava, tu už ten priestor na ďalší pokles je pomerne malý.

Marián Búlik,

finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Hypotekárny trh v štyroch mesiacoch počas posledného polroka indikoval opatrný začiatok oživovania dopytu. V marci, apríli, júni a tiež v auguste medzimesačne mierne narástol objem poskytnutých nových hypoték. Hoci išlo len o mierny nárast, indikoval potenciálne koniec fázy nižšieho záujmu o hypotéky a odštartovanie návratu k dlhodobej úrovni záujmu o financovanie bývania.

Filip Žoldák,

partner realitnej kancelárie Herrys Aktuálny stav vnímam ako dno, pre prípad, že sa nezmenia makroekonomické ukazovatele.

2. Aký vývoj očakávate na prelome rokov?

Ján Palenčár,

prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Ceny realít začnú opätovne rásť po znížení úrokových sadzieb a na trh sa vráti masa kupujúcich. Zmena tak bude zásadná v tom, že sa ceny opätovne zvýšia. V súčasnej situácii mnoho developerov prehodnocuje nové projekty a odkladá výstavbu. Dôvodom je práve zmenšenie skupiny kupujúcich.

Vladimír Kubrický,

analytik Realitnej únie Slovenskej republiky Sezónnosť realitného trhu sa síce v posledných rokoch znížila, nedá sa však čakať, že predaje nehnuteľností na konci decembra či začiatkom januára budú lámať rekordy. Prelom rokov však môže znamenať hrubú čiaru za doterajším sentimentom trhu a naštartovať nový trend.

Michal Pružinský,

analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Tretí kvartál býva vo všeobecnosti slabší a pomalší, keďže ide o letné obdobie, dovolenky a ľudia menej riešia takéto otázky. Až štvrtý kvartál reálne ukáže, či trend spomalenia poklesu bude pokračovať. Avšak podľa našich dát a analýz by reálne malo dôjsť k stabilizácii cien, to znamená posuny len v malých percentách, či už smerom dole, ale, samozrejme, aj smerom hore. Ponuka na trhu je veľmi nízka.

Marián Búlik,

finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Vývoj cien bezpochyby ovplyvní cena hypoték v ďalších mesiacoch. Aj keď ECB už pravdepodobne nebude dvíhať sadzby a začiatok ich poklesu sa očakáva v lete či na jeseň 2024, na Slovensku situáciu komplikuje stav verejných financií. Ak vláda neprijme jasné úsporné opatrenia, bude pravdepodobne rásť riziková prirážka štátnych dlhopisov a s ňou aj úroky hypoték.

Filip Žoldák,

partner realitnej kancelárie Herrys Očakávame, že záujemcovia o bývanie s predschválenými úvermi budú chcieť využiť tento čas na nákup nehnuteľnosti. Na rozhodovanie budú mať vplyv najmä úrokové sadzby, ktorých pokles sa však očakáva až v druhej polovici budúceho roka.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Autor: Petra Uhráková