Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bytov v Bratislave dorovnali české Brno

Najhoršia dostupnosť bývania či výrazný rast cien v poslednom roku. Aj toto má Bratislava v porovnaní s Prahou spoločné. Nájdu sa však aj rozdiely. Hlavné mesto Česka totiž má o takmer tretinu drahšie byty.

[hnonline.sk; 05/03/2018; Erik Vrábel ; Zaradenie: ekonomika]

Ceny nehnuteľností rastú v celej Európskej únii, avšak mnohé z krajín na konci minulého roka už zaznamenali spomalenie rastu, vrátane Slovenska. No v susednej Českej republike ceny bývania rástli omnoho výraznejšie. Na obidvoch realitných trhoch má výsadné postavenie hlavné mesto. Bratislava a aj Praha sa výrazne odlišujú cenami bytov a developerskou aktivitou od ostatných miest. Vyplýva to z najnovšej analýzy portálu Nehnuteľnosti.sk. Ako uvádza analytik tohto portálu Martin Lazík, “súčasný stav cien pre porovnateľné nehnuteľnosti a lokality vychádza v hlavnom meste Česka o 20 až 30 percent drahšie ako v Bratislave.” Podľa neho sa ceny starších bytov v Bratislave pohybujú skôr na úrovni druhého najväčšieho českého mesta, a to Brna. “Ak však zoberieme do úvahy porovnateľné lokality v oboch mestách a tiež rozlohu, tak v Bratislave kúpime starší dvojizbový byt za 115-tisíc eur, zatiaľ čo v Prahe musíme siahnuť do vrecka oveľa hlbšie,” tvrdí analytik. Dodáva, že pražský starší dvojizbák stojí 154-tisíc eur. Na porovnanie, rovnaký byt v Brne stojí 116-tisíc eur. Na oboch realitných trhoch vidieť podľa Lazíka markantné rozdiely medzi mestami a vidiekom, kde je vysoká nezamestnanosť a nižšie platy.

Rast cien u slovenských susedov bol dokonca najvyšší v celej Európskej únii.

 

Efekt Airbnb

Prvý dôvod vyššej ceny v najväčšom českom meste oproti Bratislave je historický. V Prahe totiž boli vyššie ceny nehnuteľností už na začiatku nového milénia, a tiež v 90. rokoch. V hlavnom meste Česka je tiež vyššia priemerná mzda, vysoká zamestnanosť, veľké zastúpenie zahraničných firiem a organizácií. “Zároveň má dobré meno i v zahraničí, čím je atraktívnejšia pre investorov aj spoza hraníc,” tvrdí Lazík.

Podľa analytika ČSOB v Českej republike Petra Dufeka situáciu pražského bývania v súčasnosti ovplyvňujú možnosti zdieľanej ekonomiky. “Pomerne silnú rolu zohráva efekt Airbnb. Krátkodobé prenájmy sa stali atraktívnymi investičnými príležitosťami, čo sa prejavuje až v neuveriteľnom raste cien v centre,” približuje Dufek. Odhadová kapacita lôžok pre Prahu v platforme Airbnb je už rovnaká ako v hoteloch. Dufek ďalej dopĺňa, že podobne funguje aj záujem ľudí o investovanie do bývania z dôvodu nízkych úrokových sadzieb.

 

Lacné peniaze

V minulom roku zažívalo Slovensko na realitnom trhu vysoké zdražovanie. Údaje Eurostatu však ukazujú, že v niektorých kvartáloch dosiahla Česká republika prvú priečku v rýchlosti zvyšovania cien bývania v celej Európskej únii. Rovnako v rokoch 2016 a 2017 ceny u našich susedov rástli rýchlejšie ako na Slovensku. Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Jána Palenčára to spôsobil rekordný dopyt, ktorý bol podporený silnou spotrebiteľskou dôverou, dobrou ekonomickou situáciou a nízkymi úrokovými sadzbami pri hypotékach. Dostupnosť lacných peňazí je výsledkom politiky Európskej centrálnej banky pre podporu ekonomiky v Európskej únii.