Výmenu okien v prenajatom byte len tak z daní neodpíšete

Ak nie je prenajatý byt v obchodnom vlastníctve, vaše možnosti na uplatnenie daňových výdavkov sú oklieštené.

Ak daňovník prenajíma byt ako fyzická osoba a ten nie je zaradený v obchodnom majetku, nemôže si uplatniť ako daňový výdavok náklady na rekonštrukciu ani na opravu, píše finančná správa.

Prenajímam ako fyzická osoba – nie je zapísaný v obchodnom majetku. Môžem si uplatniť ako daňový výdavok náklady na rekonštrukciu? Dal som vymeniť okná za 2000 eur. Bolo by to inak, ak by som mal byt zaradený do obchodného majetku?

Len v prípade, ak daňovník o nehnuteľnosti účtuje, alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, ako o svojom majetku, ide o obchodný majetok, pri ktorom je možné uplatňovať ako daňové výdavky:

výdavky na obstaranie hmotného majetku a nehmotného majetku,

výdavky na technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku,

výdavky na opravy a udržiavanie tohto majetku a

iné súvisiace výdavky spojené s používaním tohto majetku.

Ak o nehnuteľnosti daňovník neúčtuje ani nevedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, nie je jeho obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, potom výdavky na opravy a technické zhodnotenie, spojené s touto nehnuteľnosťou, nie sú daňovo uznanými výdavkami.

Z toho vyplýva, že ak daňovník prenajíma byt ako fyzická osoba a ten nie je zaradený v obchodnom majetku, nemôže si uplatniť ako daňový výdavok náklady na rekonštrukciu ani na opravu, teda ani výdavok za výmenu okien za 2000 eur.

Ak je byt osobným majetkom prenajímateľa, ktorý nie je zaradený do obchodného majetku, daňovým výdavkom sú len výdavky súvisiace s a výdavky na prevádzku nehnuteľnosti.

Do daňových výdavkov možno uplatniť poplatky za energie, plyn, vodné, stočné, odvoz a likvidáciu odpadu, koncesionárske poplatky či poplatky za káblovú televíziu, alebo internet. Čo sa týka správy bytu, do výdavkov je možné uplatniť aj poplatky za správu bytového fondu, avšak poplatky do fondu opráv nemožno započítať do daňových výdavkov.

Daňovým výdavkom sú aj výdavky súvisiace s hľadaním nájomníkov, napríklad náklady na inzerciu, odmeny realitnej kancelárii a podobne. Výdavky vynaložené na zariadenie prenajímaného bytu, kúpu nábytku, postele, stôl, stoličky a podobne, taktiež kúpa spotrebiče chladnička, práčka a podobne, je možné rovnako uplatniť do daňovo uznateľných výdavkov v nadväznosti na kúpnu cenu (do 1 700 eur).

Na otázku čitateľa odpovedali pracovníci finančnej správy.