Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Stavba rodinných domov zdražie

Alfonz Šuran, moderátor:

Stavba rodinných domov zdražie. Od roku 2020 budú musieť na základe európskej smernice všetky nové budovy spĺňať prísnejšie ekologické normy. Podľa odborníkov sa tým náklady na stavbu zvýšia o viac ako desať percent. Splnenie nových parametrov si bude vyžadovať napríklad nainštalovanie tepelného čerpadla.

[TA3, 18:30; Hlavné správy; 26/12/2018; Andrej Horváth]

Andrej Horváth, redaktor:

Od roku 2020 povolia úrady len domy, ktoré budú mať o pätinu nižšiu spotrebu energie, než majú tie dnešné. Prísnejšie pravidlá platia už teraz pri väčších budovách a o rok sa dotknú aj rodinných domov. Náklady na ich výstavbu sa tak podľa odborníkov môžu zvýšiť o desať až dvadsať percent.

Juraj Suchánek, riaditeľ Inštitútu urbárneho rozvoja:

Ten zákon, tá smernica to je kombinácia viacerých faktorov. Jeden z nich je vyššie nároky na tepelnú izoláciu. Druhá požiadavka je požiadavka na zníženú spotrebu primárnej energie a toto v praxi vytvára pomerne zložitý systém. To, o koľko to predraží, naozaj záleží od toho, pre aký typ vykurovania, v akej lokalite sa stavebník rozhodne, alebo respektíve čo architekt navrhne.

Andrej Horváth:

Nové normy sú súčasťou stratégie Európskej únie znížiť vylučovanie emisií. Približne 40 percent z celkovej produkcie oxidu uhličitého pochádza práve z prevádzok budov. V rodinných domoch sa už nebude môcť používať napríklad len podlahové kúrenie, ale aj rekuperácia vetrania, ktorá znižuje tepelné straty.

Juraj Suchánek:

Rekuperačné vetranie je jednotka, ktorá využíva teplo obsiahnuté v použitom vzduchu v dome a cez výmenník toto teplo prichádza do vzduchu, ktorý sa nasáva zvonka a tento čerstvý vzduch sa potom dáva do budovy, aby nevznikali straty pri vetraní.

Andrej Horváth:

Okrem rastu nákladov na výstavbu rodinného domu treba do konečnej ceny započítať aj zdražovanie nehnuteľností na Slovensku. Priemerná cena rodinných domov podľa Národnej banky tento rok za posledných deväť mesiacov vzrástla o takmer štyri percentá. O bývanie v satelitoch veľkých miest je totiž stále záujem.

Ján Palenčár, prezident NARKS:

Rodinný dom v satelite mesta je porovnateľný s bytom v meste. To znamená, naozaj
klient si môže vybrať, čo je tá jeho hlavná preferencia, či bývať v meste v byte s dobrou infraštruktúrou, s dobrou dostupnosťou služieb, dobrou dopravnou dostupnosťou, na druhej strane máme rodinný dom, to znamená nejaké súkromie, vlastný pozemok, parkovanie.

Andrej Horváth:

Nové pravidlá by sa nemali vzťahovať na malé chaty a rekreačné objekty. Taktiež sa nimi nemusia zaoberať majitelia už postavených rodinných domov, ktorí plánujú rekonštrukciu nehnuteľnosti.