Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Rozdiel medzi jednoizbovým bytom v Bratislave a Košiciach je asi 40.000 eur

Cenový rozdiel medzi jednoizbovým bytom s výmerou 36 štvorcových metrov (m2) s lokalitou v metropole Slovenska a v Košiciach je podľa cien z posledného kvartálu minulého roka zhruba 40.000 eur.

Pre TASR to uviedol Risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič. Najväčšie kontrasty v rámci Slovenska aj podľa Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) sú badateľné medzi regiónmi s nižším príjmom, teda aj nižšou kúpyschopnosťou obyvateľstva a hlavným mestom SR.

“Napríklad dnes môžete kúpiť dvojizbový byt v Hnúšti za 12.000 – 14.000 eur. Najväčší kontrast bude pritom samozrejme s územím Bratislavy, hlavného mesta, kde sa priemerná cena za dvojizbový byt v mestskej časti Staré Mesto pohybuje na úrovni 198.903,97 eura. V Bratislave najnižšiu priemernú cenu dvojizbového bytu má okres Bratislava IV, a to 139.577,24 eura. Teda rozdiel je viac ako 120.000 eur na byt,” vysvetlila asociácia.

Analytici sa zhodnú na tom, že vývoj cien mimo Bratislavského kraja je nesúrodý s vývojom cien priamo v metropole Slovenska a jej okolí. Priepastné rozdiely medzi cenami nehnuteľností v Košiciach a Bratislave sú podľa Ondroviča aj v iných kategóriách.

“Dvojizbový byt s výmerou približne 52 m2 stojí v Bratislave v projekte strednej úrovne štandardu približne 152.000 eur, zatiaľ čo v Košiciach približne 93.000 eur. Trojizbové byty o výmere približne 80 m2 sú v Bratislave skoro o 65.000 eur drahšie než byty s rovnakou výmerou v Košiciach. V Bratislave ich cena dosahuje niečo okolo 203.000 eur,” vysvetlil Ondrovič.

Podľa Ondroviča platí, že vzdialené lokality na Slovensku reagujú na vývojové cykly v hlavnom meste s časovým odstupom. “Samotný dopyt sa bude i naďalej koncentrovať v rámci lokalít, ktoré majú potenciál pre rast, pričom lokality, ktoré z hľadiska svojich predpokladov negenerujú dostatočný ekonomický prínos pre výstavbu, budú i naďalej stagnovať,” vysvetlil.

Upozorňuje však na problémy, ktoré vznikajú pri porovnávaní cien nehnuteľností z iných kútov Slovenska. “Západná časť Slovenska sa v prípade požiadaviek nielen na samotnú výmeru, materiály a prvky zvyšujúce kvalitu života výrazne odlišuje od požiadaviek, možností a predstáv vo zvyšných častiach krajiny.

Tieto základné rozdiely tak vytvárajú aj tlak na cenu a konečná cena, ktorú musí kupujúci zaplatiť na jednej strane krajiny, je výrazne odlišná od ceny v lokalitách na opačnej strane Slovenska,” dodal.

[info.sk; 16/03/2020; Zdroj – Info.sk, TASR ; Zaradenie: Info.sk]