Predaj nepotrebného majetku samospráv

Predaj nepotrebného majetku samospráv

[Rádio Regina BA, 12:00; Žurnál Rádia Regina; 10/03/2015; Martina Bodnárová; Zaradenie: z domova]

Ctibor Michalka, moderátor: “Nový asfalt na cestách, či opravené budovy škôl. Aj na to by sa dali využiť peniaze z nepotrebného majetku samospráv. Tie ho však nevedia dlhodobo predať. S problémom sa borí Rimavská Sobota, a preto znižuje ceny budov. Naopak, touto cestou nejde Prievidza, aj keď niektorý nepotrebný majetok predáva desaťročie.”

Martina Bodnárová, redaktorka: “Bývalú ubytovňu v Rimavskej Sobote ponúka samospráva na predaj už dva roky za cenu, ktorú stanovil znalec – za dvestosedemdesiatosemtisíc eur. Primátor Jozef Šimko už vtedy uviedol, že budova je za stanovenú cenu v danom regióne nepredajná. Katarína Eliášová, vedúca oddelenia správy majetku.”

Katarína Eliášová, vedúca oddelenia správy majetku: “Sme zverejnili až jedenásť kôl verejných obchodných súťaží. Sa nám do súťaže nikto neprihlásil.”

Martina Bodnárová: “Poslanci preto rozhodli o znížení ceny bývalej ubytovne na takmer dvestotisíc eur. Primátor Jozef Šimko.”

Jozef Šimko, primátor mesta Rimavská Sobota: “Ak sa nám to podarí predať, tých dvestotisíc eur vieme kde dať. Buď asfaltovanie ulíc, chodníkov, alebo teda výstavba rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená Voda.”

Martina Bodnárová: “Podľa rimavskosobotskej radnice je situácia na trhu s nehnuteľnosťami nepriaznivá posledné dva-tri roky. V Prievidzi však predávajú nepotrebný majetok aj dlhšie. Potvrdzuje hovorca mesta Michal Ďureje.”

Michal Ďureje, hovorca mesta Prievidza: “Budovy, ktoré naozaj nepotrebuje samospráva, chceme dlhodobo odpredať. Častokrát aj jedno desaťročie. Nedarí sa nám, ale nezachádzame do nejakého znižovania ceny nehnuteľností.”

Martina Bodnárová: “Napriek tomu sa Prievidzi podarilo vo februári predať prebytočné nehnuteľnosti a mestská kasa si tak prilepšila o štyristotisíc eur. Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárii hovorí, že trh s nehnuteľnosťami sa už oživil. Znižovanie cien považuje za dvojsečnú zbraň.”

Martin Lazík, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (telefonát): “Nemusí viesť automaticky teda k dobrému predaju pre samosprávu. Ja by som len skôr videl to, aby sa samospráva snažila čo najotvorenejšie a čo najširšie prezentovať to, že daná nehnuteľnosť je na predaj.”

Martina Bodnárová: “Chybou je podľa Martin Lazíka, že samosprávy väčšinou ponúkajú svoj majetok cez majetkové odbory a len lokálne. Ak však nechcú zveriť predaj či prenájom nehnuteľností profesionálom, mali by inzerovať najmä na internete.”