Objem nových úverov na bývanie vo februári vzrástol na 427,8 mil. eur

Objem nových úverov na bývanie vo februári vzrástol na 427,8 mil. eur
[teraz.sk; 07/04/2015; TASR ]

Priemerná úroková sadzba na poskytnutých úveroch klesla na druhú najnižšiu hodnotu v histórii, a to na 2,75 %.

V tomto roku by sa bankám opäť malo dariť v poskytovaní úverov na bývanie. Nasvedčujú tomu aj štatistiky Národnej banky Slovenka (NBS) za február 2015, keď objem nových pôžičiek medziročne vzrástol o 28 % a dosiahol 427,8 milióna eur. Priemerná úroková sadzba na poskytnutých úveroch klesla na druhú najnižšiu hodnotu v histórii, a to na 2,75 %. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti Fincentrum.

“Už na základe januárových výsledkov sme čakali, že tento rok bude veľmi dynamický. Potvrdenie prišlo aj vo februári. Podmienky na trhu sú v roku 2015 naklonené novým rekordom,” skonštatoval v aktuálnej analýze senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. Za februárovým rastom poskytnutých úverov pritom podľa odborníka nie sú marketingové akcie bánk. “Stoja za ním dlhodobo nízke úrokové sadzby, ako aj rastúci apetít na realitnom trhu. A, samozrejme, aj stále dostatočný priestor na refinancovanie starších, drahších úverov,” vysvetľuje Világi.

Sadzba na úveroch na bývanie podľa jeho slov klesá už dva roky. Je za tým pokles úrokov na medzibankových a svetových finančných trhoch, ale aj konkurencia medzi bankami na Slovensku. Banky sa snažia získať klientov, ktorým končí fixácia starších úverov a podliezť tak svojou ponukou konkurenciu.

Nízkym úrokom prajú tiež makroekonomické veličiny. Nezamestnanosť klesá, reálna mzda stúpla vlani najviac v pokrízovom období. Podľa Világiho tak kredibilita Slovákov, ktorí majú dlhodobé zamestnania a dobrý plat, preto v očiach bánk rastie. “Zlepšuje sa aj očakávanie samotných spotrebiteľov týkajúce sa budúcnosti, takže sú odvážnejší pri vstupovaní do dlhodobých záväzkov, akými sú aj hypotéky,” tvrdí Világi.

Tento rozmer sa prejavuje tiež na realitnom trhu. V uplynulom období bolo v Bratislave predstavených viacero väčších developerských projektov, ktoré už spustili aj predaj. Zobúdza sa i trh so staršími bytmi. “Index realitného zdravia, ktorý zostavuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska, dosiahol vo februári hodnotu 2,64, čo je o 8 stotín menej ako v januári a o 16 stotín menej ako vlani,” doplnil senior analytik Fincentra s tým, že tento index zostavujú realitní makléri a kancelárie a hovorí o ich sentimente vývoja realitného trhu.

Fincentrum očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch by mal objem poskytnutých úverov rásť. Všetky spomenuté faktory, ktoré vplývajú na úverovanie, budú totiž podľa Világiho pôsobiť i naďalej. “K nim sa ešte pravdepodobne pridá zintenzívnené marketingové úsilie bánk, ktorých hlavná sezóna je v máji, novembri a decembri,” uviedol Világi. Podľa Fincentra tak dôjde pravdepodobne k prelomeniu rekordných hodnôt v objeme nových poskytnutých úverov, ako aj výšky úrokovej sadzby.

Tento rok by mal byť priaznivý aj pre spotrebné úvery. “Obmedzenie podielu úverov vo výške 90 % až 100 % hodnoty založenej nehnuteľnosti prinesie na trh v tomto segmente nové produkty na dofinancovanie bývania. Už teraz sa objavujú prvé ponuky s úrokovou sadzbou okolo 5 %,” dodal Világi. Aktuálny priemerný úrok 11,9 % by tak v krátkom čase mohol klesnúť.