Nájomné byty by mohli začať vo väčšom stavať aj súkromní developeri

Jaroslav Barborák, moderátor: “Nájomné byty by mohli začať vo väčšom stavať aj súkromní developeri. Aj s týmto počíta koncepcia štátnej bytovej politiky na ďalších päť rokov, ktorú schválila vláda. Podiel nájomných bytov je u nás jeden z najnižších v Európskej únii, len 3 až 4 percentá. Podľa štátneho tajomníka rezortu výstavby, ideálnych by bolo 10 percent.”

Elena Koritšánska, redaktorka: “Na Slovensku je podľa údajov ministerstva výstavby 35-tisíc nájomných bytov. Žiadateľov je toľko, že by naplnili ďalších 15-tisíc. Ročne ich pritom postavia len 2-tisíc. Okrem samospráv by preto mohli začať nájomné byty stavať aj iné subjekty. Vyplýva to z novej koncepcie bytovej politiky. Napríklad neziskové organizácie, ako to funguje vo Viedni alebo súkromníci. Tí na ich výstavbu mohli získať úver aj doteraz, no žiadali daňové úľavy či zrýchlené odpisy. Vláda to doposiaľ odmietala, teraz mení filozofiu. Štátny tajomník František Palko.”

František Palko, štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR: “Ak by sa ukázalo, že pre štátny rozpočet je dobrým riešením poskytovať aj rôzne daňové stimuly pre tieto spoločnosti, tak to je práve cesta, ktorou chceme ísť.”

Elena Koritšánska: “Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Jána Pálenčára, však zatiaľ ide len o všeobecný zámer a je otázne, či mu dá zelenú v praxi aj rezort financií. Podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška vníma koncepciu pozitívne. Možné úskalie vidí tiež vo financiách.”

Milan Muška, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska: “Najdôležitejšie bude, ako sa v jednotlivých rokoch zabezpečí finančná podpora v rámci štátnych rozpočtov a v rámci Štátneho fondu rozvoja bývania.”

Elena Koritšánska: “Aj v rozpočte na tento rok pôvodne svietila nula. Nakoniec však poslanci na rozvoj nájomného bývania odklepli 20 miliónov eur, čo je podľa Milana Mušku optimálne. Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku si myslí, že prístup štátu k problematike bývania sa profesionalizuje. Slovenská republika však podľa neho stále nezadefinovala právo na bývanie ako základné právo.”

Laco Oravec, Nadácia Milana Šimečku: “Od pádu komunizmu si nevieme vytvoriť prístup k tomu, čo to znamená právo na bývanie. Či ho má štát garantovať pre všetkých a akým spôsobom. Ako krajina sme sa nikdy nerozhodli, či chceme dajme tomu chudobným zabezpečiť aké-také bývanie.”

Elena Koritšánska: “Rezort tvrdí, že ide o vážnu tému, o ktorej je potrebné celospoločensky diskutovať. Koncepcia ešte nemá silu legislatívy, ale tvorí základ pre úpravy zákonov v najbližších piatich rokoch.”