Na jar budú hypotéky lacnejšie

Nízke úrokové sadzby viažu banky aj na poistenie úveru. Ceny poistiek sa veľmi líšia.

BRATISLAVA. Hypotéky budú tento rok pravdepodobne ešte lacnejšie ako vlani. A to priemerná úroková sadzba na úvery na bývanie klesla koncom roka pod tri percentá.

Už na jar, keď by mohli banky spustiť masívnejšiu kampaň, by mohli ísť úrokové sadzby ešte nižšie. Psychologická hranica, pod ktorú by mohli úroky klesnúť, je momentálne nastavená na 1,5 percenta. Už teraz banky dávajú úroky blízko tejto úrovne.

Najnižšie úrokové sadzby ponú ka v súčasnosti UniCredit Bank pri troj aj päťročnej fixácii za 1,69 percenta ročne. Takúto sadzbu má však len ten, kto si u nej poistí úver a zoberie si od banky aj kreditnú kartu.

Pod dvoma percentami poskytuje hypotéku ešte mBank. Pri trojročnej fixácii je sadzba na úrovni 1,84 percenta ročne. Pri oboch bankách platí, že takéto nízke sadzby dajú len v prípade, že neprefinancujú sto percent z ceny nehnuteľnosti.

Stĺpec vpravo

Poistenie možno uzavrieť, len ak nie ste práve PN, alebo ste neboli za posledný rok PN30 po sebe nasledujúcich dní. Zároveň nemôžete poberať starobný alebo invalidný dôchodok.

Poistka proti strate zamestnania neplatí, ak prídete o prácu v priebehu troch mesiacov od uzatvorenia poistenia.

Pri smrti a úplnej invalidite sa z poistky vyplatí celá zostávajúca istina úveru aj úrok z istiny od poslednej splátky pred smrťou či rozhodnutím o trvalej invalidite.

Pri nedobrovoľnej strate zamestnania, ktorá trvá minimálne 60 dní, sa z poistky vykryje celá mesačná splátka. Poistku je možnéčerpať maximálne dva roky, nie však súvisle.

Zdroj -: UniCredit Bank

Zlacnenie príde na jar O koľko menej nás bude stáť úver na bývanie? To si analytici zatiaľ netrúfajú odhadnúť. Výška úrokov nezávisí len od posledného kroku Európskej centrálnej banky.

Tá minulý týždeň rozhodla o natlačení viac ako bilión eur nových peňazí, ktoré cez národné banky naleje do bankové- ho sektora. Hoci toto rozhodnutie úvery určite zlacní. “Určite do bude mať dosah na dlhodobé sadzby. Ale pokles bude do veľkej miery závisieť aj od ďalšej konkurencie na trhu,” myslí si analytik VÚB Banky Andrej Arady.

Analytik sprostredkovateľa úverov Fincentrum Peter Világi hovorí o apríli, keď by mohli sadzby klesnúť. “Predpokladám však, že to nebude pre stopercentné hypotéky,” hovorí Világi.

Prísnejšie podmienky

Sadzby hlavne pre menšie úvery, ako je hodnota nehnuteľnosti, by mali klesať aj z dôvodu, že od marca budú musieť banky postupne napĺňať odporúčanie Národnej banky Slovenska o obozretnom poskytovaní úverov.

Výhodné sadzby hypoték budú banky aj naďalej v mnohých prípadoch viazať na ďalšie podmienky, ako je napríklad poistenie úveru. K mesačnej splátke za úver sa tak nabalí aj poistné.

S analytikom portálu Finančnýkompas.sk Marošom Ovčarikom sme sa pozreli na to, aká drahá môže byť takáto poistka. Poistka, ktorú vám “dohodí” banka, vás môže stáť dvetisíc eur, ale aj viac ako osemtisíc eur. Závisieť to môže od viacerých faktorov.

Výška poistného závisí aj od spôsobu vý- počtu,” konštatuje Ovčarik. Ak sa počíta z výšky poskytnutého úveru, poistné sa nemení.

“Pokiaľ sa počíta z výšky anuitnej splátky, tak pri zmene úrokovej sadzby a zmene splátky sa zvyčajne mení aj výška poistného,” dodáva Ovčarik.

V cenách poistiek sú rozdiely

Závisí tiež, či vám stačí základný balíček poistenia, kde ste väčšinou poistení pre prípad smrti a invalidity.

Niektoré banky invaliditu vymenia za poistenie dlhšie trvajúcej choroby či nedobrovoľnej nezamestnanosti. Rozdiely v tom, koľko za poistku zaplatíte, vysvetľuje hovorkyňa Sberbank Ľubomíra Chmelová aj rôznymi poisťovňami, s ktorými majú banky uzatvorenú zmluvu, a tým, na čom sa banka s poisťovňou vie dohodnúť.

Alena Walterová z VÚB Banky zase upozorňuje na to, že je “dôležité skúmať, na aké obdobie je klient poistený”. “Napríklad UniCredit Bank má síce nízke poistné v porovnaní s ostatnými bankami, ale poistenie je platné len počas prvých piatich rokov. Ak si ho chce klient neskôr predĺžiť, musí doplatiť,” vysvetľuje Ovčarik.

Pri hľadaní tej najvýhodnejšej hypotéky treba myslieť teda aj na to, že “znížením úrokovej sadzby nikdy nezískame takú úsporu, aby sme mali poistenie zadarmo,” dodáva Ovčarik.

Hypotekárny úver vo výške 60 000 E, obdobie splácania 20 rokov, fixácia 3 roky  
Banka Výška poistného Výška poistného za celé obdobie splácania Mesačné poistné Zákaldný balík poistenia  
mBank za prvých 24 mesiacov 1,5 % z poskytnutej sumy úveru jednorazovo. Potom 0,025 % zo zostávajúcej dlžnej sumy úveru každý mesiac 2,472E 900 E za prvých 24 mesiacov, následne spolu 1572 poistenie pre prípad smrti z dôvodu úrazu alebo choroby, poistenia pre prípad úplnej trvalej invalidity z dôvodu úrazu alebo choroby  
OTP 5 % z výšky splátky každý mesiac 3,919E 16,33 E Úrazový balík poistenia: poistenie smrti a trvalej invalidity nasledkom úrazu, práceneschopnosť a strata zamestnania  
Sberbank 0,042 % z výšky úveru každý mesiac, zo sumy úveru 60 000 E 6,048E 25,20 E Základný balík A: úmrtie a invalidita  
UniCredit Bank 3 % z výšky úveru jednorázovo 1,800E Balíky: poistenie schopnosti splácať splátky úveru pre prípad smrti a pracovnej neschopnosti / a nedobrovoľnej nezamestnanosti / a úplnej trvalej invalidity  
VÚB 0,0488 % z výšky úveru každý mesiac zo sumy úveru 60 000 E 7027,20 E 29,28 E Základný súbor poistenia (balík I): kryje riziká smrť, trvalá invalidita, pracovná neschopnosť  
ČSOB výšku poistného určí priamo banka 8328,00 E 34,70 E Variant A: smrť a invalidita následkom choroby alebo úrazu  
Prima banka 8,97 % z výšky splátky každý mesiac 6657,60 E 27,74 E Súbor poistenia A: poistenie smrti, trvalej invalidity a pracovnej neschopnosti  
SLSP 7,90 % z výšky splátky každý mesiac 6024,70 E 25,10 E Základný súbor poistenia k úveru: pre prípad smrti, plnej a trvalej invalidity  
Tatra banka 100 % krytie 3586,00 E 14,94 E Základný súbor poistenia k úveru: smrť

Niektoré banky neznižujú úrokovú sadzbu za uzatvorenie poistenia úveru. Fio banka a Oberbank nepoistia úver; UniCredit Bank – ponúka 3 rôzne balíky poistenia za rovnakú cenu, poistné sa platí jednorazovo na začiatku splácania; Prima Banka – kalkulačka na webovej stránke neumožňuje zadať poistenie pri výške hypotéky 60 000 E, suma sa počíta podľa cenníka; Tatrabanka – počítané je 100 % krytie.

Poznámka: Profil klienta: vek 36 rokov, rodinný stav ženatý, vzdelanie stredoškolské s maturitou, v súčasnom zamestnaní zamestnaný 2 roky, administratívny pracovník, pracuje v štátnej správe, hrubý príjem 1200 E, čerpané úvery 0 , hrubý príjem spolužiadateľa 700 E, 1 dieťa

Zdroj – FINANCNYKOMPAS.SK