Index realitného zdravia bol v marci 2,61, silné mesiace trh len čakajú

Index realitného zdravia bol v marci 2,61, silné mesiace trh len čakajú
[openiazoch.zoznam.sk; 20/04/2015; Redakcia ; Zaradenie: openiazoch.zoznam.sk]

Realitný trh na Slovensku sa v marci vyvíjal o čosi lepšie ako vo februári, optimistické predpoklady odborníkov sa však nepotvrdili. Index realitného zdravia (IRZ), ktorý zostavuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS), totiž v marci dosiahol hodnotu 2,61.

Realitní profesionáli odhadovali marcový index na úrovni 2,3. “Prekvapivo dobrá februárová prognóza vývoja trhu na marec sa nepotvrdila, hoci je hodnota indexu nepatrne lepšia ako minulý mesiac. Potešiteľné zistenie je pretrvávajúci optimizmus tvorcov indexu a jeho stabilný pozitívny vývoj. Potvrdzuje sa, že prognózy v úvode každého roka sú jemne nadsadené, pričom v závere roka sú, naopak, veľmi presné,” zhodnotila asociácia.

Marcový IRZ dosiahol hodnotu 2,61, čo je o viac ako 0,03 bodu lepšie ako vo februári a o 0,11 lepšie ako v januári tohto roka. Medziročne sa index zlepšil rovnako o 0,03 bodu. “Silné mesiace nás ešte len čakajú a sme presvedčení o pokračovaní rastových trendov vývoja trhu,” predpovedá NARKS.

Prognóza IRZ na apríl na úrovni 2,36 stále patrí k rekordným, ktoré atakujú hranicu 2,3. “V nasledujúcich mesiacoch očakávame rastúce prognózy, ktoré postupne, smerom k letnému útlmu, budú viac a viac blízke reálnej nameranej hodnote indexu,” dodala asociácia.

Index realitného zdravia zostavuje NARKS na základe odpovedí realitných kancelárií z celého Slovenska. Môže nadobudnúť hodnotu od 1 do 5, pričom najnižšia úroveň predstavuje najlepšie fungujúci a prosperujúci trh. Má slúžiť na orientáciu pri rozhodovaní tak pre realitných profesionálov, ako aj pre verejnosť so záujmom o reality.