Andrej Horváth, redaktor:

„Čísla zahraničného obchodu ukázali, že naši podnikatelia majú opäť zákazky a môžu vyrábať. Podľa údajov Štatistického úradu sa produkcia slovenského priemyslu v júni výrazne zvýšila. V porovnaní s vlaňajškom už firmy nečelia tretinovému prepadu, ale približne deväťpercentnému.“

Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Slovakia:

„Tým hlavným motorom oživenia boli určite výrobcovia automobilov. Pomohol priemyslu aj štatistický technický efekt nižšej porovnávacej bázy v sektoroch chémie. Ten súvisel najmä s odstávkami výroby v minulom roku.“

Andrej Horváth:

„Čísla zo sektora stavebníctva na rozdiel od priemyslu v júni sklamali. Produkcia sa medziročne znížila takmer o štvrtinu. Odvetvie trpí problémami s cestovaním za prácou a oneskorením dodávok materiálu. Zaostáva najmä výstavba rezidenčného bývania. Podľa odborníkov ľudia majú záujem o nové byty, developeri ale zápasia s veľkou byrokraciou.“

Ján Palenčár, prezident NARKS:

„Developeri nie sú schopní flexibilne reagovať na tento dopyt, to znamená, nie sú schopní pripraviť nové projekty a tým pádom dať prácu aj stavebnému sektoru. Takým príkladom je Bratislava, kde priemerný čas na vybavenie stavebného povolenia pre developerský projekt je zhruba štyri roky.“

Andrej Horváth:

„Dobrou správou je, že hospodárstvo ožíva v celej Európe. Ukazovateľ očakávaní nemeckých investorov si zapísal najvyššiu úroveň od roku 2003. Ekonomika nášho najväčšieho obchodného partnera by tak v treťom kvartáli mala rásť o päť percent. Odborníci preto očakávajú, že pandemický šok sa na raste HDP podpísal tvarom písmena V a zatiaľ nepripomína písmeno L ako sa obávali.“

Stanislav Pánis, analytik J&T banky:

„Zhruba od začiatku prázdnin vidíme čoraz presvedčivejšie signály oživovania sa európskej a vôbec aj svetovej ekonomiky po koronašoku. V podstate predstihové ukazovatele všade vo svete sa zlepšujú už štvrtý mesiac v rade.“

Ľubomír Koršňák:

„Zatiaľ sa to javí ako písmeno V. Ten ďalší vývoj bude závisieť najmä od ďalšieho priebehu pandémie.“

Andrej Horváth:

„Horšie na tom má Slovensko napríklad turizmus či gastro priemysel. Reštaurácie už ušlé zisky v priebehu roka nedoženú.“