Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny realít počas pandémie, rekreačné nehnuteľnosti, hotely

„Sme rok v koronakríze. Ceny nehnuteľností sa aj kvôli dopytu držia vysoko, no hypotéky stále jemne zlacňujú. Odborníci odpovedia na otázky, čo čaká realitný trh v tomto roku a či si budeme v banke požičiavať drahšie. Začína sa relácia K veci, pri jej počúvaní vás víta Štefánia Kačalková. Pozvanie do K veci prijal prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár. Vitajte.“

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska: „Dobrý deň.“

30.03.2021; Rádio Slovensko; K veci; Štefánia Kačalková

Rekreačné nehnuteľnosti

Štefánia Kačalková: „Pandémia zmenila pohľad ľudí na bývanie, obmedzené možnosti cestovania sa zrejme pretavili do zvýšeného dopytu po rekreačných nehnuteľnostiach. Aké s tým máte skúsenosti?“

Ján Palenčár: „Môžem potvrdiť, že v druhom kvartáli minulého roku, tesne po prvej vlne koronakrízy, zvýšil sa dopyt po kúpe rekreačných nehnuteľností. Tak môžeme hovoriť o chalupách, prípadne rodinných domoch, ktoré sa môžu takýmto spôsobom využívať, prípadne apartmánoch a podobne. A rovnako ten záujem sme zaznamenali v rámci celého Slovenska. Samozrejme, najsilnejší dopyt sme zaznamenali práve v Bratislavskom a v Košickom kraji.“

Štefánia Kačalková: „Ceny nehnuteľností sú stále vysoké, aj keď je tu kríza. Prečo je to tak, spôsobuje to aj pretrvávajúci nedostatok bytov?“

Ján Palenčár: „Tá situácia na realitnom trhu je zaujímavá v porovnaní povedzme s vývojom ostatnej ekonomiky na Slovensku, ide si tak trošku vlastnou cestou. Špecifikom je stále veľmi silný dopyt. Napriek tomu, že mnohí ekonómovia hovoria o zlej vízii v rámci ekonomiky, klienti majú záujem naďalej kupovať predovšetkým byty, spotrebiteľská nálada je veľmi pozitívna. Samozrejme, ten dopyt je podporený stále veľmi, veľmi nízkymi úrokovými sadzbami na hypotéky, to znamená, dopyt je násobne vyšší, ako je ponuka, čo má, samozrejme, vplyv na zvyšovanie cien, ktoré nám priebežne sa zvyšujú.“

Štefánia Kačalková: „Je známe, že pandémia zapríčinila prepad cien nájmov, ktoré možno poslali z kola von investorov, ktorí kupovali byty na prenájom a financovali ho hypotékou. Ako to vnímate?“

Ján Palenčár: „Je pravda, že v niektorých lokalitách prišlo k poklesu cien nájmov. Súvisí to predovšetkým s tými lokalitami, kde bol veľký podiel nájmov určených pre turistov, povedzme cez aplikácie ako je Airbnb. Vieme, že v rámci prvej vlny koronakrízy prišlo k utlmeniu turizmu. To znamená, títo klienti, ktorí práve využívali krátkodobé bývanie, neprišli na Slovensko a majitelia takýchto nehnuteľností boli nútení tieto nehnuteľnosti ponúknuť v segmente dlhodobého nájmu. Tým pádom sa nám v týchto lokalitách, o ktorých hovoríme, nárazovo zvýšila ponuka bytov na prenájom. Môžeme hovoriť o centrách miest, či to je Bratislava, Košice, ale aj ostatných krajských miest, kde fungoval turizmus. A tým, že sa nám zvýšila ponuka týchto nehnuteľností, malo to tlak práve na zníženie cien, čiže v mnohých lokalitách klesli ceny nájmov zhruba o pätnásť percent. Zároveň však môžem povedať, že táto situácia sa začala stabilizovať zhruba na jeseň minulého roka, kedy sa ceny nájmov mierne skorigovali, a dnes medziročne môžeme hovoriť možno o znížení cien sedem – osem percent.“

Ponuka hotelov, penziónov a gastroprevádzok

Štefánia Kačalková: „V ponuke sú napredaj čoraz častejšie penzióny a reštaurácie. Kto ich môže kúpiť, pôjdu po týchto nehnuteľnostiach možno veľké investičné spoločnosti alebo nejaké hotelové skupiny?“

Ján Palenčár: „Zvýšenie ponúk na predaj gastroprevádzok, prípadne penziónov, hotelov na Slovensku súvisí práve s tým, že koronakríza najviac zasiahla práve tento segment, to znamená segment hotelierstva, ubytovania, prípadne gastro. Mnohí majitelia takýchto prevádzok sa rozhodli podnikanie ukončiť a tieto nehnuteľnosti ponúkajú či už na predaj, respektíve na prenájom. Kupujúcimi týchto nehnuteľností sú často podnikatelia z tejto oblasti, ktorí povedzme majú väčšie finančné rezervy na prekonanie tejto zložitej doby, kedy vlastne reštaurácie fungujú na zlomok svojho výkonu, povedzme len formou nejakého výdaja a podobne, a hotely sú zavreté. Takže, áno, mnohí podnikatelia tie rezervy majú a pozerajú sa na možnosti, kde by si vedeli do budúcna rozšíriť svoje podnikanie.“

Štefánia Kačalková: „No a na záver poďme ešte na nejakú prognózu. Čo čaká realitný trh v tomto roku v hlavnom meste a v regiónoch?“

Ján Palenčár: „Pokiaľ sa pozrieme na vývoj dopytu, môžem povedať, že ten je neutíchajúci. To znamená, nielen v Bratislave, ale aj v iných regiónoch Slovenska je veľmi veľký záujem o kúpu predovšetkým bytov. Vidíme to práve z toho, že práve byty sú tie, ktoré najrýchlejšie rastú v rámci realitného trhu. Na druhej strane, pokiaľ sa pozrieme na rýchlosť, akou prichádzajú nové byty do ponuky, tá je veľmi nízka, to znamená, stavia sa pomaly a stavia sa málo. Z tohto pohľadu nám vychádza jedine to, že nehnuteľnosti a byty budú naďalej rásť. Predpokladáme však, že tá dynamika rastu sa spomalí práve z dôvodu toho, že množstvo klientov je ovplyvnených koronakrízou a niektorí z nich svoje rozhodnutie kúpiť nehnuteľnosť odkladajú až po dobe, keď sa opätovne situácia stabilizuje, keď sa ekonomika zlepší a keď povedzme sa zlepší aj ten biznis, kde pracujú. Čiže predpokladám, že tak, ako v Bratislave, tak aj v iných krajských mestách budú ceny nehnuteľností rásť. V tomto prípade ale v tej dynamike rastu Bratislava už dávno nevedie, minulý rok najrýchlejšie práve rástli Košice a Banská Bystrica.“

Štefánia Kačalková: „Hovorí Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Ďakujem za rozhovor.“

Ján Palenčár: „Ďakujem pekne.“

Audio záznam si môžete vypočuť v archíve Rádia Slovensko tu:  K veci – RTVS.sk