Čas na kúpu

Jaroslav Zápala, moderátor: “Ak ste kúpili dom alebo byt tento rok, urobili ste dobre, odkazujú to bankári aj realitní makléri. Hypotéky sú totiž najlacnejšie v histórii a vďaka rastúcej ekonomike si vlastné bývanie môže dovoliť stále viac ľudí. A tento trend by mal pokračovať aj v novom roku.”

Zuzana Fečová, redaktorka: “Tento rok ľudia kupovali vlastnú strechu nad hlavou vo veľkom štýle. Najviac v Bratislave.”

Ján Palenčár, Národná asociácia realitných kancelárií: “Veľmi sa dobre predávali novostavby bytov.”

Zuzana Fečová: “Ceny domov a bytov stúpili medziročne približne o jedno percento.”

Ján Palenčár: “Čo môžeme hodnotiť ako ceny stabilizované. To nie je nejaký zásadný výkyv cenový.”

Zuzana Fečová: “Kto kupoval v uplynulom roku, spravil dobre. Peniaze si od banky požičal s rekordne nízkym úrokom, ktorý v roku 2014 atakoval hranicu dvoch percent.”

Andrej Arady, analytik VÚB banky: “Vývoj cien nehnuteľností, úrokových sadzieb, ktoré sú vôbec najnižšie, aké kedy boli, ale aj rast platov tvoria dostupnosť bývania historicky vôbec najvyššiu.”

Zuzana Fečová: “Podľa analytika by mal trend pokračovať. Mladí by sa však mali poponáhľať. Výhodné podmienky na získanie hypotéky maj len d konca roka. Od januára sa sprísnia. Plány kupujúcich môže tiež pribrzdiť aj ďalšia zmena. Národná banka odporúča, aby banky prísnejšie posudzovali podmienky pri poskytnutiach úverov. Napríklad hypotéku so stopercentným krytím už dostanete ťažšie.”

Jana Kováčová, Národná banka Slovenska: “Pri novoposkytnutých úveroch Národná banka odporúča, aby hodnota úveru nepresiahla deväťdesiat percent hodnoty zabezpečenia.”

Zuzana Fečová: “Úplne ich však nezakazujú. Za pol roka chcú ich počet len obmedziť asi na štvrtinu. Ak máte vyhliadnutý byt a neviete sa rozhodnúť, či kupovať teraz alebo až po novom roku, máme pre vás radu.”

Ján Palenčár: “Áno, má význam dnes alebo v krátkej dobe sa rozhodnúť. Práve preto, že do budúca… v priebehu ďalšieho roka, prípadne roku 2016, tam už môže naozaj prísť k tomu, že bude zvýšenie úrokových sadzieb.”

Zuzana Fečová: “S oživení ekonomiky by mali ceny bytov neskôr rásť. O koľko ale dnes nevie odhadnúť nikto.”