Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Bývanie môže byť drahšie

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: “Za bývanie si čoskoro možno priplatíme. Ministerstvo financií chce zdaňovať nehnuteľnosti podľa ich hodnoty.” 
Jaroslav Zápala, moderátor: “Analytici vidia za reformou vyššie dane, ktoré by mohli naplniť štátnu pokladnicu.”

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 10/05/2016]

Andrea Mačošková, redaktorka: “Slováci platia dnes daň za nehnuteľnosti podľa toho, aký veľký byt alebo dom majú. V praxi tak za neprerobený trojizbový byt môžete zaplatiť viac ako za menší luxusný byt v lukratívnej štvrti. Po novom pripúšťa rezort financií zmenu celého systému.”

Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií: “Vláda v budúcnosti v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska pripraví zmenu nastavenia zdaňovania nehnuteľností na základe hodnotového princípu, to znamená zároveň by sa naozaj nehnuteľnosti mali zdaňovať podľa ich skutočnej hodnoty.”

Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Finančný kompas: “Predpokladám, že celé opatrenie smeruje k tomu, aby sa daňová povinnosť hlavne z dane z nehnuteľností zvyšovala a viac orientovala na ľudí, ktorí investujú do nehnuteľností alebo majú nehnuteľnosti vo vyššej hodnote.”

Andrea Mačošková: “Aby štát vedel správne určiť, akú hodnotu váš byt naozaj má, z čoho vám potom vyrúbi daň, využívať by mal cenové mapy nehnuteľností. Dnes ale len veľmi nepresné. Národná banka odhaduje ceny totiž len na základe nehnuteľností, ktoré sú ponúkané na trhu.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií: “Na druhej strane tu máme nový nástroj, kde je v súčasnosti v úvode svojho fungovania, myslíme si, že to je ten správny smer, ktoré ministerstvo pripravuje, je to jediný problém, že táto kalkulačka zatiaľ funguje s údajmi z roku 2013. Ale už vie diverzifikovať ceny aj na základe lokality, aj na základe ulice, na základe rekonštrukcie alebo nerekonštrukcie bytu.”

Andrea Mačošková: “Rezort zatiaľ podrobnosti o reforme nepriblížil a preto bude záležať na tom, ako bude celý systém vyberania daní napokon nastavený. Odborníci ale upozorňujú. Ak budú rásť ceny nehnuteľností v hospodárstve, automaticky sa bude zvyšovať aj daň z nehnuteľností a to znamená väčšie výdavky z nášho vrecka. Otázkou je, či reforma bude znamenať, že aj v prípade lacnej nehnuteľnosti budú ceny v týchto prípadoch znížené.”

Ján Palenčár: “Na jednej strane máme lukratívnu novostavbu dvojizbového bytu na úrovni cenovej stotridsaťtisíc euro, na druhej strane môže mať nehnuteľnosť, ktorá je staršia a má hodnotu osemdesiatpäťtisíc euro. Už aj v rámci jedného okresu a možno vzdialenosti jeden a pol kilometra vidíme takýto veľký cenový rozdiel a aj tu by sa malo prihliadať na to, ako bude nastavená daň z nehnuteľností.”

Andrea Mačošková: “Zdá sa, že zvyšovanie daní z nehnuteľností rozpúta ešte ostrú verejnú diskusiu. Slováci majú totiž značnú časť svojich úspor uloženú práve v nehnuteľnostiach.”