Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Index realitného zdravia v auguste dosiahol 2,63

Index realitného zdravia má na september pozitívne očakávania

 

Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku sa v auguste vyvíjal porovnateľne s júlom a blízko k očakávaniam realitných odborníkov. Index realitného zdravia (IRZ), ktorý zostavuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS), dosiahol v tradične slabšom letnom období hodnotu 2,63 oproti predpovedaným 2,60.

[24hod.sk; 18/09/2015; Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR ]

“Index realitného zdravia za uplynulý mesiac august bol takmer rovnaký ako za júl a ich hodnoty odrážali horúce, suché a utlmujúce počasie,” zhodnotil prezident NARKS Ján Palenčár. Ako upozornil, trendová čiara indexu za uplynulých 27 meraní je kontinuálne vzostupná a rozdiel medzi začiatkom v roku 2013 a dneškom je na úrovni 0,1 bodu smerom k zlepšeniu.

“Povzbudzujúci fakt, ktorý preukazuje stabilitu trhu nehnuteľností a jeho mierny rast. Túto skutočnosť potvrdzuje aj mierny, ale zreteľný rast cien nehnuteľností za toto obdobie prakticky vo všetkých regiónoch. A taktiež viditeľné oživenie množstva developérskych projektov, hlavne vo väčších mestách,” uviedol Palenčár.

Augustový Index realitného zdravia vyhodnotili realitné kancelárie známkou 2,63. Ide o hodnotu prakticky zhodnú s júlovou (2,61) a len o 0,03 bodu horšiu, ako bol predpoklad (2,60). Práve 2,60 je podľa prezidenta NARKS v tomto roku priemerná hodnota IRZ a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je zreteľne vyššia.

Prognóza indexu na september je 2,38, čo asociácia považuje za príliš optimistické očakávanie. “Každoročne sa totiž v segmente vkladá do spásonosného septembra viac nádejí, ako sa potvrdí v realite. Je však zrejmé, že realitný trh sa preberá k aktivite po uhorkovej sezóne a indikácia respondentov smerom k zlepšeniu trhu je opodstatnená,” konštatoval Palenčár.

Index realitného zdravia zostavuje NARKS na základe odpovedí realitných kancelárií z celého Slovenska. Môže nadobudnúť hodnotu od 1 do 5, pričom najnižšia úroveň predstavuje najlepšie fungujúci a prosperujúci trh. Má slúžiť na orientáciu pri rozhodovaní tak pre realitných profesionálov, ako aj pre verejnosť so záujmom o reality.

Zdroj – Teraz. sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR